21.09.2020
PL EN
20.05.2019 aktualizacja 20.05.2019

Prof. Chwalibog otrzymał doktorat honoris causa SGGW

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Andrzej Chwalibog otrzymał w piątek doktorat honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wyniki jego badań stały się podstawą zaleceń żywieniowych dla różnych gatunków zwierząt.

Andrzej Chwalibog (w swojej pracy naukowej używa imienia André) urodził się 8 sierpnia 1947 roku w Gdańsku. W 1971 roku ukończył z wyróżnieniem studia zootechniczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przez większość swojej kariery naukowej związany był z Uniwersytetem Kopenhaskim, gdzie z jego inicjatywy w 2003 roku powstały dwa centra: Centre of Experimental Nutrition and Physiology i Instrument Centre for Indirect Calorimetry and Stable Isotopes.

Jak podkreśla SGGW w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej, prof. Chwalibog od początku swojej pracy naukowej zajmował się problemami metabolizmu energii i białka u zwierząt, a wyniki jego badań stały się podstawą zaleceń żywieniowych dla różnych gatunków zwierząt. Zainicjował również nowatorskie badania przemian energetycznych i białkowych u bydła i trzody chlewnej oraz był zaangażowany w badania przemiany energii u człowieka przy zróżnicowanym odżywianiu się i przy różnej aktywności.

W 2007 roku prof. Chwalibog jako jeden z pierwszych rozpoczął badania dotyczące zastosowania nanocząstek srebra, złota i miedzi jako alternatywnych dodatków paszowych w żywieniu zwierząt. Współpracując z Katedrą Żywienia i Biotechnologii Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW opracował metodę podawania nanocząstek in ovo. Jak tłumaczy uczelnia, badania te wykazały, że podawane w odpowiednich ilościach nanocząstki, a zwłaszcza srebra i niektórych form alotropowych węgla skoniugowanych z aminokwasami, mogą stymulować status immunologiczny, antyoksydacyjny, jak również optymalizować rozwój mięśni w okresie embrionalnym kury.

W ostatnich latach ten sam zespół prowadził badania nad zastosowaniem nanotechnologii w terapii nowotworów. Doświadczenia koncentrowały się na stworzeniu nanomolekuł, opartych przede wszystkim na grafenie, służących onkologicznej terapii celowanej.

Wyniki swoich badań prof. Chwalibog przedstawił w 428 publikacjach, w tym 216 zamieszczonych w recenzowanych czasopismach naukowych. Całość uzupełnia współautorstwo 43 książek i kompendiów i 169 komunikatów naukowych. Dorobek zawodowy nowego doktora honoris causa SGGW doceniła królowa Danii Małgorzata II, która w 2008 roku nadała mu tytuł Knight of the Dannebrog Order.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020