18.09.2019
PL EN
22.05.2019 aktualizacja 22.05.2019

W Łodzi odbędzie się międzynarodowa konferencja branży life science

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Liderzy międzynarodowego sektora life science – obejmującego m.in. biotechnologię, farmację, bioinformatykę i przemysł urządzeń medycznych – spotkają się we wrześniu w Łodzi na konferencji EU-MED Summit – poinformowały we wtorek władze miasta.

"Łódź i region łódzki są wiodącym ośrodkiem w dziedzinie farmacji i biotechnologii, jednak mało kto wie, jak prężnie rozwijają się u nas startupy, które specjalizują się w branży life science, czyli poszukiwaniu rozwiązań poprawiających jakość życia i leczenia. Skupiający tę branżę EU-MED Summit, który będzie miał miejsce 24-25 września w Łodzi będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w kraju" – poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej we wtorek.

Jak podała, wspierana przez międzynarodowe organizacje m.in. izraelską Grupę Shizim i Poland Biomed Ventures impreza, zostanie zorganizowana przez światowego lidera w dziedzinie organizacji konferencji medycznych Grupę Kenes, zaś miasto Łódź będzie jej partnerem strategicznym.

"Główną ideą EU-MED Summit jest zebranie w Łodzi wiodących prelegentów w dziedzinie life science i stworzenie sieci połączeń między startupami technologicznymi, przedsiębiorcami i przedstawicielami nauki. Do Łodzi przyjedzie m.in. były dyrektor Mosadu Tamir Pardo czy b. dyrektor American Health Policy Institute Tevi Troy. Wśród poruszanych tematów znajdą się: sztuczna inteligencja, big data, robotyzacja, medycyna spersonalizowana" – podkreślił prezes Shizim Group Yossi Bornstein.

Według partnera zarządzającego funduszu Biomedin VC Adama Broncela, w Łodzi od kilku lat działa grupa przedsiębiorców, którzy inwestują w rozwój startupów z branży life science.

"Powstały dwa fundusze venture capital o łącznej kapitalizacji ponad 100 mln zł wspierające działalność startupów nie tylko polskich, ale także międzynarodowych – tych, które mają szansę na komercjalizację światową. Kolejnym komponentem, który wydaje się nam niezbędny do rozwoju tego ekosystemu, jest przeprowadzenie konferencji; przyprowadzi ona wielkie nazwiska oraz wiedzę, której będziemy mogli użyć w pomocy polskim startupom i komercjalizacji na rynkach międzynarodowych" – wyjaśnił Broncel.

Przykładem rozwijających się w Łodzi innowacyjnych młodych firm są dwa startupy z branży neuroscience, rozwijające technologie dot. głębokiej stymulacji mózgu, stosowane m.in. w leczeniu choroby Alzheimera czy padaczek. Startupy te wspiera, m.in. w prowadzeniu badań, także Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Według danych przytoczonych przez organizatorów EU-MED Summit, Polska jest coraz popularniejszym miejscem dla firm farmaceutycznych i startupów biotechnologicznych. Polski sektor farmaceutyczny wart jest ok. 8 mld euro, natomiast sektor technologii medycznych wyceniany jest na 1,6 mld euro i oczekuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat jego wartość będzie co roku rosła o 10 proc.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ skr/

Copyright © Fundacja PAP 2019