Ministerstwo Edukacji i Nauki

30.11.2021
PL EN
22.05.2019 aktualizacja 22.05.2019

Trwa głosowanie na nagrodę publiczności Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do 16 czerwca internauci mogą głosować na wynalazców nominowanych do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019. Osoba, która uzyska najwięcej głosów, otrzyma nagrodę publiczności. Wśród nominowanych jest w tym roku Polka Marta Karczewicz, specjalistka od kompresji wideo.

Nagroda Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy. Jego laureatami są naukowcy i inżynierowie, których wynalazki pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach przez jury złożone z międzynarodowych autorytetów w zakresie biznesu, polityki, nauki, środowisk akademickich i badań. Analizują oni wkład kandydatów w postęp techniczny, rozwój społeczny, dobrobyt gospodarczy i tworzenie miejsc pracy w Europie.

Poza tym, co roku przyznawana jest również nagroda publiczności. Zwycięzcę w tej kategorii wybierają spośród 15 finalistów internauci, głosując za pośrednictwem strony internetowej https://popular-prize.epo.org/ Głosowanie trwa do 16 czerwca.

W gronie nominowanych do tegorocznej Nagrody Europejskiego Wynalazcy znalazła się polska wynalazczyni Marta Karczewicz. Jest ona jedną z trójki finalistów w kategorii "Lifetime achievement" ("Całokształt osiągnięć"). Doceniona została za prace nad kompresją wideo; jej badania umożliwiły streaming wysokiej jakości plików wideo. O osiągnięciach Polki pisaliśmy już wcześniej. 

Laureatów tegorocznych nagród EPO poznamy 20 czerwca podczas ceremonii, która odbędzie się w Wiedniu.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021