14.08.2020
PL EN
24.05.2019 aktualizacja 24.05.2019

Łódź/ Wmurowano kamień węgielny pod budowę Alchemium

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę gmachu „Alchemium – magia chemii jutra” na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 23.05.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę gmachu „Alchemium – magia chemii jutra” na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 23.05.2019

Na terenach należących do Politechniki Łódzkiej wmurowano w czwartek kamień węgielny pod budowę gmachu "Alchemium – magia chemii jutra". Inwestycja ma kosztować 113,1 mln zł. Jej realizacja podzielona została na dwa etapy. Całość ma być gotowa w 2024 roku.

W czwartkowej uroczystości wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak mówił, prężnie działające uczelnie wykorzystujące nowe technologie i korzystające z innowacyjnych sprzętów są kluczem do rozwoju naszego państwa. "Wdrażając nową reformę zależało nam, żeby wspierać ośrodki naukowe, które pragną wzmocnić swoją pozycję i zaistnieć na arenie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej" - powiedział.

Przyznał, iż cieszy się, że w Łodzi powstanie gmach "Alchemium – magia chemii jutra". Wyraził przekonanie, że nowoczesne centrum konferencyjno-dydaktyczne oraz laboratoria chemiczne przyczynią się do rozwoju potencjału naukowego uczelni. "Mam nadzieję, że to miejsce wykształci wielu wybitnych naukowców" – dodał.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak zwrócił uwagę, że Wydział Chemiczny wreszcie doczeka się nowoczesnej infrastruktury, odpowiadającej na potrzeby naukowców i studentów. "Skala tej inwestycji jest imponująca. Naszej uczelni niezwykle potrzebne jest reprezentacyjne i wielofunkcyjne centrum konferencyjne. Politechnika Łódzka jest organizatorem wielu wydarzeń, które wymagają odpowiedniego zaplecza, dlatego cała społeczność akademicka kibicuje tej inwestycji" – podkreślił.

Budowę kompleksu "Alchemium – magia chemii jutra" podzielono na dwa etapy. W pierwszym, zaplanowanym do roku 2020, powstać ma centrum konferencyjno-dydaktyczne. Znajdzie się w nim aula na 500 osób, rozciągająca się przez trzy górne kondygnacje, z możliwością podziału na dwie części, sala senatu Politechniki Łódzkiej (PŁ) na 100 osób, pracownie komputerowe oraz audytoria, a także pomieszczenia biurowe, w tym dziekanat Wydziału Chemicznego.

W nowoczesną architekturę obiektu wkomponowano fragment budynku pofabrycznego z XIX wieku.

W drugim etapie, w latach 2021-2024, powstaną dwa budynki, w których znajdą się laboratoria chemiczne oraz naukowe. Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków o wysokości pięciu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej, o powierzchni 27 tys. m kw.

Cała inwestycja ma kosztować 113 mln zł, z czego 97,5 mln zł pozyskano z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Politechnice Łódzkiej kształci się prawie 15 tys. studentów, wśród nich ponad 900 z uczelni zagranicznych. W tym roku akademickim uczelnia przyjęła ponad 5 tysięcy studentów. W najbliższej rekrutacji, na rok akademicki 2019/20 kandydaci będą mogli wybierać spośród 41 kierunków studiów. 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020