13.08.2020
PL EN
24.05.2019 aktualizacja 24.05.2019

Historyczka z Białegostoku laureatką Centennial Award

Źródło: UwB Źródło: UwB

Prof. Halina Parafianowicz z Uniwersytetu w Białymstoku została pierwszym laureatem nagrody Centennial Award, ustanowionej z okazji stulecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

O wyróżnieniu poinformował PAP Uniwersytet w Białymstoku.

Centennial Award to specjalna nagroda ustanowiona w 2018 r. przez ambasadę USA w Polsce oraz Fundację Kościuszkowską, skierowana do historyków, profesorów studiów amerykańskich lub naukowców w stopniu doktora, którzy badają relacje polsko-amerykańskie po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Laureat otrzymuje trzymiesięczne stypendium w wysokości 9 tys. USD.

Prof. Halina Parafianowicz z Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB została w maju pierwszą laureatką stypendium. Badaczka specjalizuje się w dziejach powszechnych najnowszych, szczególnie w społecznej i politycznej historii Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowo – Wschodniej w XX wieku. W obszarze jej zainteresowań badawczych są również stosunki międzynarodowe, amerykańskie First Ladies i biografistyka. Z jej inicjatywy od kilku lat w Białymstoku odbywa się Forum zaawansowanych studiów nad Stanami Zjednoczonymi im. Profesora Andrzeja Bartnickiego.

Jak informuje UwB, w ramach stypendium prof. Parafianowicz poprowadzi projekt badawczy "Wszyscy jesteśmy Amerykanami: Wielka Wojna w życiu i pamięci Polek-Amerykanek". Jednym z jego celów jest wsparcie wzrostu wzajemnego zrozumienia i wiedzy na temat wspólnej historii Polski i Ameryki.

Nazwisko laureatki ogłoszono w ubiegłym tygodniu podczas przyjęcia u ambasador Georgette Mosbacher. Na tej samej uroczystości uhonorowano też 38 polskich stypendystów wybranych przez Fundację Kościuszkowską do prowadzenia badań w USA w roku akademickim 2019-2020.

Fundacja Kościuszkowska powstała w 1925 r. Jej celem jest pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Stypendystami Fundacji byli między innymi Magdalena Abakanowicz, Leszek Balcerowicz, Norman Davies, Juliusz Machulski, Wiktor Osiatyński, Anda Rottenberg i rabin Michael Schudrich.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020