26.10.2020
PL EN
02.06.2019 aktualizacja 02.06.2019

Szympansy jedzą żółwie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzikie szympansy w Parku Narodowym Loango w Gabonie jedzą żółwie, wcześniej rozbijając ich skorupy o pnie drzew – zaobserwowali naukowcy z Niemiec, o czym informuje „Scientific Reports”.

Potencjalnie kulturowe zachowanie wychwycili naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku i University of Osnabrück. „Od dziesięcioleci wiedzieliśmy, że szympansy jedzą mięso różnych gatunków zwierząt, ale do tej pory nie obserwowaliśmy żywienia się gadami - przyznał prymatolog Tobias Deschner z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka. - Szczególnie interesujące jest to, że aby uzyskać dostęp do mięsa zwierząt zwykle niedostępnych dla innych drapieżników, wykorzystują technikę, która normalnie służy do otwierania twardych owoców”.

Naukowcy obserwowali zachowanie u szympansów ze społeczności Rekambo. Miało miejsce 38 tego typu zdarzeń z udziałem 10 różnych osobników w porze suchej, kiedy dostęp do ulubionego pożywienia, np. owoców, jest utrudniony. „Czasami młode zwierzęta i samice nie były w stanie otworzyć żółwiej skorupy. Regularnie oddawały żółwia silniejszemu samcowi, który rozłupywał skorupę i dzielił się mięsem z innymi obecnymi” - powiedziała główna autorka badania Simone Pika z University of Osnabrück.

Był jeden wyjątek, kiedy dorosły samiec działający na własną rękę roztrzaskał skorupę, zjadł połowę siedząc na drzewie, a resztę zostawił na gałęzi, aby następnego dnia po nią wrócić. „To wskazuje, że szympansy mogą planować przyszłość – uważa Pika. - Umiejętność planowania na potrzeby przyszłych potrzeb, np. na wypadek głodu, były jak do tej pory wykazywane u zwierząt jedynie w warunkach eksperymentalnych i/lub w niewoli. Wielu naukowców wciąż wierzy, że jest to unikalna ludzka umiejętność. Nasze odkrycia sugerują, że nawet po dekadach badań nie wychwyciliśmy pełnej złożoności inteligencji i elastyczności szympansów”.

Autorzy podkreślają, jak ważne są obserwacje naczelnych w naturalnych warunkach. „Badanie zachowania szympansów, jednych z naszych najbliższych żyjących krewnych, jest oknem do naszej własnej historii i ewolucji” – uważa Pika. „Aby to okno nie zamknęło się na zawsze, musimy zrobić co się da, aby zabezpieczyć przetrwanie tych fascynujących zwierząt w ich naturalnym środowisku w Afryce” - konkluduje Deschner. (PAP)

mrt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020