06.07.2020
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

Gowin: PWSZ w Krośnie kształci profesjonalistów i formuje ludzi zaangażowanych

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Wojtek Jargiło 11.05.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Wojtek Jargiło 11.05.2019

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie "nie tylko kształci bardzo dobrych profesjonalistów, ale też formuje ludzi zaangażowanych" - powiedział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas uroczystości z okazji 20-lecia powstania uczelni.

W piątek wicepremier w Krośnie uczestniczył w uroczystościach z okazji 20-lecia powstania krośnieńskiej PWSZ.

"To jest uczelnia całego Krosna, to jest uczelnia całego Podkarpacia. Nie tylko kształci bardzo dobrych profesjonalistów, ale też formuje ludzi zaangażowanych. Ludzi, którzy chcą oddziaływać na rzeczywistość. Zmieniać Polskę, rozwijać nasz kraj" – mówił.

Gowin podkreślił, że "uczelnia w Krośnie od samego początku obok komponentu ściśle zawodowego kładła duży nacisk i rozwijała także wymiar duchowy, humanistyczny, czy po prostu akademicko-naukowy". "Jestem przekonany, że jest to uczelnia, która na trwałe wpisała się w pejzaż akademicki Polski" – dodał.

Wicepremier przypomniał, że państwowe szkoły zawodowe powstawały "z bardzo określoną i bardzo ważną misją", a wagę tej misji "może dzisiaj doceniamy jeszcze mocniej niż 20 lat temu". "To są uczelnie, które mają konkretne zadania. One mają kształcić - i robią to na bardzo wysokim poziomie - ale konkretnie na potrzeby regionalnego rynku pracy" – zauważył.

Zaznaczył, że w trakcie swojej pracy na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego dużo zawdzięcza współpracy "z całym środowiskiem uczelni zawodowych". "Wydaje mi się, że wspólnie wypracowaliśmy rozwiązania ustawowe, które otwierają lepsze niż do tej pory perspektywy rozwojowe dla tego typu uczelni" – stwierdził.

Zdaniem Gowina, "uczelnie zawodowe mają jeszcze dodatkową misję". "One są źródłem promieniowania na lokalną społeczność. Są kuźnią lokalnych, regionalnych, a myślę, że także ogólnopolskich elit. I pod tym względem uczelnia krośnieńska odgrywa szczególnie ważną role" – powiedział.

Z kolei rektor krośnieńskiej PWSZ prof. Grzegorz Przebinda przypomniał, że PWSZ w Krośnie początkowo kształciła na pięciu specjalnościach. "Aktualnie prowadzimy 18 kierunków inżynierskich, licencjackich. Mamy również dwa kierunki magisterskie" – wyliczał.

Krośnieńska PWSZ współpracuje, dotyczy to m.in. wymiany studentów, z uczelniami z ponad 20 krajów. Oprócz szkół wyższych z 17 krajów Unii Europejskiej są także uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Ukrainy, Kazachstanu, Rosji i Chin.

PWSZ w Krośnie ściśle współpracuje z kilkunastoma polskimi uczelniami akademickimi, z których przyjeżdża znaczna część kadry nauczającej. Z kolei na tych uczelniach jej absolwenci wybierają najchętniej studia II stopnia. Są to m.in.: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Górniczo-Hutnicza i Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Powołaną w 1999 roku uczelnię ukończyło ponad 14 tys. absolwentów. Krośnieńska PWSZ kształci m.in. na kierunkach: budownictwo, energetyka, filologia polska, górnictwo i geologia, informatyka, inżynieria środowiska, międzynarodowa komunikacja językowa, pielęgniarstwo, rolnictwo, wychowanie fizyczne i zielarstwo.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020