04.12.2020
PL EN
13.06.2019 aktualizacja 13.06.2019

Lek na cukrzycę zmniejsza zaburzenia lękowe u myszy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy, redukuje zaburzenia lękowe u myszy poprzez zwiększenie dostępności serotoniny w mózgu - wykazały badania opublikowane na łamach pisma "JNeurosci".

U samców myszy karmionych pożywieniem o wysokiej zawartości tłuszczu metformina zmniejszała poziom aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) zaburzających przedostawanie się do mózgu tryptofanu, który następnie przekształcany jest w serotoninę. Przekładało się to na zmniejszenie u gryzoni częstotliwości zachowań świadczących o zaburzeniach lekowych.

Przeciwdepresyjnemu działaniu towarzyszyła poprawa neurotransmisji w hipokampie, tj. strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.

Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na zaburzenia nastroju, w tym depresję. Choć mechanizm stanowiący przyczynę zależności pomiędzy insulinoopornością a depresją i zaburzeniami lękowymi nie został jeszcze poznany, zdaniem autorów kluczowa może być regulacja poziomu serotoniny.

Wyniki tych badań oznaczają konsekwencje dla leczenia pacjentów cierpiących jednocześnie na cukrzycę i zaburzenia nastroju - komentują badacze w artykule (DOI: 10.1523/JNEUROSCI.2904-18.2019). (PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020