31.05.2020
PL EN
07.06.2019 aktualizacja 07.06.2019

Rzeszów/10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Interaktywne pokazy z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, pokazy pojedynków rycerzy, degustacja kuchni molekularnej znajdą się w programie 10. Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który w sobotę ruszy w Rzeszowie.

Jak zapewniła współorganizatorka projektu Marlena Proszak, Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy to "niezwykle edukacyjna przygoda, popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców".

Tradycyjnie w ramach wydarzenia, które odbędzie się na terenach i w głównym budynku Politechniki Rzeszowskiej (głównego merytorycznego partnera pikniku) organizatorzy zaplanowali dla uczestników interaktywne prezentacje, konkursy, wystawy i wykłady, na które jest wstęp wolny.

Swoje osiągnięcia zaprezentuje ponad 300 uczestników z różnych instytucji, działających w rzecz popularyzacji nauki i techniki, w tym kilkadziesiąt kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Warszawskiej.

Będą oni pogrupowani w cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii.

"Nasz projekt to już znane na forum krajowym wydarzenie w obszarze popularyzacji wiedzy naukowej. Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakie wygenerowały dotychczasowe edycje Dnia Odkrywców oraz ogromną frekwencję wśród odwiedzających, jaką odnotowaliśmy, możemy śmiało mówić o olbrzymim potencjale medialnym i promocyjnym" – oceniła Proszak.

Wśród propozycji znajdą się interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Będzie można zobaczyć pojazdy mechaniczne, maszyny z obszaru lotnictwa, motoryzacji, astronautyki, robotyki, w skali rzeczywistej oraz w miniaturze.

Nie zabraknie pokazów transformatorów Tesli i wysokich napięć, historii, archeologii, widowiskowych pojedynków wojów i rycerstwa epoki Grunwaldu w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych oraz wykładu naukowego o "Historii brudu", którą przybliży gość specjalny - Wiktor Niedzicki.

Gratką dla sympatyków sztuki będzie wystawa "Świat w miniaturze", a także prezentacje prac artystycznych z zakresu rzeźby, metaloplastyki, ceramiki i muzyki.

Smakosze będą mogli sprawdzić, na czym polega kuchnia molekularna i zobaczyć jak przebiega proces przygotowywania wyjątkowych potraw przy użyciu technik i sprzętów dawniej wykorzystywanych raczej przez naukowców, niż kucharzy.

"Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny tegorocznego Dnia Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej" – zachęcała do uczestnictwa Proszak.

Organizatorem 10. edycji "Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy" jest firma POLIMEDIA, a partnerem jest Stowarzyszenie ArsScientia.

Piknik nie jest jedynym ich wspólnym przedsięwzięciem. Od kilku lat wspólnie prowadzą m.in. pierwszy w kraju format - Pracownię Warsztatowej Edukacji Nieformalnej Experymenatrium 3Z (zobacz, zbuduj, zademonstruj).

Program wydarzeń dostępny jest na stronie http://www.dzienodkrywcow.pl/ (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020