11.07.2020
PL EN
11.06.2019 aktualizacja 11.06.2019

Przyrodnik: w Polsce obserwujemy właśnie masowy nalot motyla rusałka osetnik

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W tym roku Polacy mają niespotykaną szansę zaobserwować masowy nalot motyla rusałki osetnika. Na ten malowniczy, rzadko spotykany fenomen przyrody, zwraca uwagę w informacji przesłanej PAP przyrodnik z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian".

Mirosław Rzępała z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" przypomina, że rusałka osetnik (Vanessa cardui) - pomarańczowo-czarny motyl, jeden z najbardziej znanych (m.in. w Europie) gatunków motyli, odbywa sezonowe wędrówki. Co roku wiosną, na przełomie maja i czerwca, przylatują do Polski osobniki z południa - południowej Europy i północnej Afryki.

"W przeciętnym roku liczebność motyli jest niewielka. Są lata, kiedy motyl spotykany jest bardzo rzadko. Mniej więcej co dziesięć lat zdarzają się jednak naloty, kiedy to osetnik jest jednym z najliczniej spotykanych motyli dziennych. Obecny rok - 2019 - wydaje się być wyjątkowy" - podkreślił przyrodnik w informacji przekazanej PAP.

Mirosław Rzępała zauważa, że pierwsze przylotne osetniki pojawiły się już na początku maja. "Mniej więcej od połowy maja do teraz można je spotkać dosłownie wszędzie. Prawdopodobnie jest to pierwszy tak masowy nalot odnotowany w ostatnich kilkudziesięciu latach" - zaznaczył.

Przyrodnik szacuje, że obecnie na terenie naszego kraju osetników mogą być nawet miliony. Aby je zobaczyć, nie trzeba wyjeżdżać w teren - na łąki czy pola. Są one obecne nawet w centrach dużych miast, gdzie można obserwować, jak przelatują w pogodne dni wzdłuż ruchliwych ulic.

"W czasie wędrówki korzystają z kwiatów, spijając nektar. Łatwo je obserwować z bliska na roślinach rosnących na nieskoszonych łąkach, poboczach dróg, w sąsiedztwie torowisk i innych. Obecnie licznie odwiedzają kwiaty jaśminu w przydomowych ogródkach. Korzystają także z kwiatów na balkonach w miastach" - wymienia Mirosław Rzępała.

W lipcu i sierpniu, a być może już w końcu czerwca, pojawi się letnie pokolenie tego motyla. Gąsiennice żerować będą m.in. na pokrzywach, ostach i ostrożeniach. Owady w stadium imago będą miały bardziej jaskrawe barwy. Obecnie obserwowane, po odbyciu długiej wędrówki są bardziej matowe. Pokolenie letnie we wrześniu i październiku zniknie odlatując z powrotem na południe. 

PAP - Nauka w Polsce

zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020