16.01.2021
PL EN
11.06.2019 aktualizacja 11.06.2019

Lublin/ 2 mln zł dla KUL na system monitoringu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

2 mln zł otrzyma Katolicki Uniwersytet Lubelski z budżetu Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę monitoringu w obiektach uczelni. Umowy w tej sprawie podpisali w poniedziałek rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński i wiceminister NiSW Andrzej Stanisławek.

„Powstanie system, który pozwoli rejestrować wszystko to, co dzieje się na naszych kampusach i w obiektach, tak byśmy mogli zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. System będzie zsynchronizowany, abyśmy mogli mieć cały obraz z rozrzuconych kampusów” – powiedział ks. Dębiński.

„Nauka rozwija się tam, gdzie są ludzie, którzy mogą pracować w dobrych warunkach, czyli bezpiecznie. To zwiększy bezpieczeństwo pracy nie tylko naukowców, ale i studentów. Musimy też pamiętać o zasobach, które KUL zgromadził” – dodał Stanisławek.

Ks. Dębiński i wiceminister Stanisławek podpisali 10 umów między KUL a ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, dotyczących dofinansowania budowy systemów bezpieczeństwa w poszczególnych kampusach i budynkach uczelni.

Uniwersytet uzyska z tegorocznego budżetu MNiSW 2 mln zł na sfinansowanie projektu, wkład własny uczelni wyniesie 500 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup i zainstalowanie około 500 kamer wraz z rejestratorami i niezbędną infrastrukturą teletechniczną. Monitoringiem wewnętrznym i zewnętrznym będą objęte zarówno budynki dydaktyczne, jak i biblioteka, hala sportowa oraz akademiki.

Rozbudowane zostanie istniejące już centrum monitoringu, gdzie będzie możliwy podgląd ze wszystkich kamer. Całodobowe dyżury pełni tam uczelniana straż porządkowa. Prace mają być przeprowadzone w tym roku, a w Kampusie Głównym w ciągu dwu lat.

Dotychczas monitorowane były tylko obiekty przy ul. Konstantynów, gdzie mieszczą się najnowocześniejsze laboratoria KUL oraz w niewielkim stopniu Kampus Główny uczelni przy Alejach Racławickich. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021