22.10.2019
PL EN
18.06.2019 aktualizacja 18.06.2019

Gdańsk/ Gdański Uniwersytet Medyczny ma nowego Profesora Honorowego

Źródło: GUM Źródło: GUM

Śp. prof. Roman Kaliszan otrzymał w poniedziałek godność Honorowego Profesora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka prasowa tej uczelni Joanna Śliwińska.

Śliwińska poinformowała, że zmarły w maju, w wieku 73 lat, profesor Roman Kaliszan pełnił na tej uczelni w latach 2005-2008 funkcję rektora, a w latach 1999-2005 prorektora ds. nauki. Był także prodziekanem Wydziału Farmaceutycznego oraz kierownikiem Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki. Kaliszan był wybitnym, światowego formatu naukowcem. Specjalizował się w naukach farmaceutycznych, farmakologii, chemii analitycznej i chemii leków. W drodze uznania został przyjęty w poczet Polskiej Akademii Nauk jako jej członek rzeczywisty oraz jako członek czynny w poczet Polskiej Akademii Umiejętności. Otrzymał także doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Śliwińska dodała, że tytuł Aesculapius Gedanensis/Honorowy Profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przyznawany jest przez władze tej uczelni, a wyróżnieni nim mogą zostać pracownicy GUMed za zasługi dla rozwoju uczelni lub w uznaniu wybitnego dorobku naukowego.

Rzeczniczka poinformowała, że zmarły profesor był wybitnym naukowcem, a także w znacznym stopniu przyczynił się do przekształcenia gdańskiej akademii medycznej w uniwersytet medyczny.

Uroczystości odbyły się w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza, w budynku Atheneum Gedanense Novum GUMed w Gdańsku, a okolicznościowy list na tę okazję wystosował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny jest jedną z największych uczelni medycznych w kraju.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2019