26.10.2020
PL EN
30.06.2019 aktualizacja 01.07.2019

Bakterie skórne mogą uchronić żaby przed śmiertelnym wirusem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bakterie kolonizujące skórę żab mogą chronić je przed śmiercionośnym wirusem – sugerują badania brytyjskich naukowców.

Choroby wirusowe dziesiątkują europejskie żaby trawne – gatunek najczęściej spotykany w brytyjskich stawach – i są zagrożeniem dla płazów na całym świecie. Naukowcy z University of Exeter i Zoological Society of London porównali mikrobiom żab z grup, które miały określoną styczność z wirusami z rodzaju Ranavirus.

Populacje, których w przeszłości dotykały epidemie chorób, miały dalece odmienny mikrobiom na skórze w porównaniu z osobnikami, które nie miały z nimi styczności. „To, czy populacja żab uległa zakażeniu, mogło zależeć od tego, jakie gatunki bakterii żyły na ich skórze” - powiedział dr Lewis Campbell.

„Rodzaj Ranavirus jest szeroko rozpowszechniony, ale jego obecność w środowisku nie oznacza, że żaby zachorują – wygląda na to, że jest jakiś inny czynnik determinujący chorobę” - podkreślił naukowiec, przypominając, że pierwszym etapem choroby mogą być owrzodzenia skóry. „Możliwe, że struktura mikrobiomu może hamować wzrost i rozprzestrzenianie się wirusów w taki sposób, że nie mogą spowodować choroby” - uważa badacz.

Naukowcy przebadali bakterie skórne u ponad 200 żab trawnych (Rana temporaria) z 10 populacji. Wykazali, że mikrobiom osobników z tych samych populacji jest zwykle zbliżony, a populacje o takiej samej historii chorób mają mikrobiomy podobne do siebie.

Mimo że płazy mogą częściowo „uleczyć” swój mikrobiom, produkując białka sprzyjające określonym bakteriom, to są ograniczone do mikroorganizmów występujących w danym środowisku.

Wirusy są w stanie zdziesiątkować całe populacje żab, dlatego – choć nowe odkrycia wymagają dalszych dociekań – naukowcy liczą na to, że uda się pomóc płazom.

„Istnieje coraz więcej dowodów na to, że bakterie skórne mogą chronić płazy przed śmiercionośnymi patogenami jak grzyb Batrachochytrium dendrobatidis, więc możemy opracować koktajl z bakterii probiotycznych, aby zapobiegać zapadaniu na choroby podatnych osobników. Nasza praca sugeruje, że podobne terapie mogłyby być skuteczne przeciwko wirusom” - dodał dr Xavier Harrison.

Wyniki badań ukazały się w „Frontiers in Microbiology”. (PAP)

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020