Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.06.2019 aktualizacja 01.07.2019

Zachowanie dziecka w przedszkolu pomaga przewidzieć jego przyszłe zarobki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niektóre zachowania prezentowane przez dzieci w przedszkolu są powiązane z wysokością zarobków po 30. roku życia – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „JAMA Psychiatry”.

Badacze z kilku ośrodków naukowych, m.in. Uniwersytetu Montrealskiego w Kanadzie i Uniwersytetu w Bordeaux we Francji, zebrali od wychowawców informacje na temat zachowania 3 tys. przedszkolaków, a 30 lat później dane dotyczące ich zarobków (szacowanych na podstawie zeznań podatkowych).

Uwzględnili sześć kategorii zachowania: nieuwagę (brak koncentracji, łatwość rozpraszania się), nadaktywność (ciągłe poruszanie się, niepokój ruchowy), agresję fizyczną (bicie, kopanie), opozycyjność (nieposłuszeństwo, obwinianie innych), niepokój (zamartwianie się, płaczliwość) i prospołeczność (skłonność do pomagania, okazywanie sympatii).

Ustalili, że chłopcy i dziewczynki, którzy mieli problemy z koncentracją, osiągali w wieku dorosłym niższe zarobki. Na mniej pieniędzy mogli liczyć też chłopcy agresywni i opozycyjni. Wyższą pensję dostawali za to chłopcy cechujący się prospołecznością.

„Dziecięce zachowania są bardziej podatne na zmianę niż czynniki tradycyjnie wiązane z zarobkami, jak inteligencja czy status socjoekonomiczny. Dlatego powinny być przedmiotem wczesnej interwencji” – komentuje Sylvana M. Côté, badaczka z Uniwersytetu Montrealskiego.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024