11.08.2020
PL EN
02.07.2019 aktualizacja 02.07.2019

System znaczników ułatwi poruszanie się niepełnosprawnym po Politechnice Wrocławskiej

Źródło: Politechnika Wrocławska Źródło: Politechnika Wrocławska

Pilotażowy system elektronicznych znaczników, które mają ułatwić poruszanie się po terenie kampusu osobom z niepełnosprawnościami, uruchomiła Politechnika Wrocławska. To jedyne miejsce na Dolnym Śląsku, w którym działają tego typu urządzenia.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, urządzenia zostały zamontowane w 30 miejscach na terenie kampusu uczelni, m.in. w gmachu głównym, Bibliotechu i na stacjach Polinki. Wyjaśnił, że urządzenia posiadają autonomiczne źródło energii, co pozwala na pracę nie krótszą niż trzy lata. Aby z nich skorzystać, wystarczy ściągnąć na smartfon lub tablet darmową aplikację Totupoint i mieć ją uruchomioną w trakcie poruszania się po kampusie.

„Od dłuższego czasu zwiększamy dostępność naszej uczelni i kampusu dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to nie tylko kwestii architektonicznych, czyli dostosowania budynków do ich potrzeb, lecz także dostępności informacyjnej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby osoby odwiedzające Politechnikę Wrocławską mogły bez żadnych problemów sprawdzić, gdzie się znajdują, co jest w danym miejscu oferowane czy gdzie można uzyskać pomoc” – mówił kierownik Pracowni Tyfloinformatycznej PWr Marek Tankielun.

Jak wyjaśnił, gdy osoba zbliży się do znacznika, z zamontowanego w nim głośnika usłyszy informację o aktualnym położeniu np. wejściu na stołówkę czy na stację „Polinki”. „Dodatkowo w aplikacji mobilnej wyświetlają się rozbudowane opisy tekstowe dla osób głuchoniemych z informacjami o poruszaniu się po obiekcie, dostępności informacyjnej i architektonicznej” – powiedział Tankielun.

Aplikacja ma też zapisane numery telefoniczne m.in. do Biura Karier, obsługi stołówki czy Sekcji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, co, w razie potrzeby, ułatwia wezwanie asysty. Gdy przechodzimy obok stołówki, aplikacja wyświetli także aktualne menu.

Aplikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim. „Jest ona także bardzo prosta w użytkowaniu. Można ją oczywiście konfigurować według własnych potrzeb, ale standardowe ustawienia są dobrane tak, by od samego początku móc z niej korzystać bez najmniejszych problemów” – powiedział Tankielun.

Dodał, że w planach jest rozbudowa systemu, jednak – jak zaznaczył – najpierw jego twórcy chcą się dowiedzieć, jak rozwiązania zastosowane w aplikacji oceniają użytkownicy i jakich jeszcze oczekują treści. 

PAP - Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020