Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
06.07.2019 aktualizacja 06.07.2019

Rydwan faraona Tutanchamona posiadał przeciwsłoneczną osłonę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwukołowy rydwan młodego władcy oraz daszek przeciwsłoneczny na wysokich wspornikach stanowiły niegdyś całość - ustalili badacze starożytnych przedmiotów z grobowca Tutanchamona.

Podczas badań starożytnych przedmiotów z grobowca Tutanchamona, prowadzonych w ramach przygotowań do ich przewiezienia do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie naukowcy ustalili, że dwa z nich, dwukołowy rydwan młodego władcy oraz daszek przeciwsłoneczny na wysokich wspornikach, stanowiły niegdyś całość – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Osłonę przeciwsłoneczną z grobowca Tutanchamona zbadał Nozomi Kawai, profesor egiptologii z japońskiego Uniwersytetu w Kanazawie. Nozomi Kawai bierze udział w egipsko-japońskim projekcie naukowym, którego celem jest przygotowanie do transportu i przewiezienie do siedziby Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie 72 starożytnych artefaktów, przechowywanych dotychczas w Muzeum Egipskim przy placu Tahrir w Kairze.

Badacz ten stwierdził, że osłona pasuje do królewskiego rydwanu.

Badanie rentgenowskie oraz analiza mikrośladów na wspornikach osłony i na burtach rydwanu wykazały, że daszek przeciwsłoneczny był przymocowany do rydwanu i został zdemontowany dopiero później, prawdopodobnie w związku z umieszczaniem pojazdu wewnątrz grobowca władcy po jego śmierci.

Tutanchamon, władca Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e., był synem faraona Amenchotepa IV Echnatona, panującego w latach ok. 1351-1334 p.n.e. Tutanchamon zmarł w wieku ok. 17 lat.

Jak poinformował Eissa Zidan, dyrektor Biura Konserwacji i Transportu Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, aktualnie przygotowywany jest transport łącznie 155 artefaktów z Muzeum Egipskiego w Kairze.

Wszystkie antyki przewożone są do laboratoriów Muzeum w Gizie, gdzie poddawane są zabiegom konserwacyjnym i przygotowywane do ekspozycji na otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, które ma nastąpić w 2020 roku. (PAP)

jot/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024