Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
09.07.2019 aktualizacja 10.07.2019

Na Politechnice Warszawskiej trwa Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad 400 osób reprezentujących 38 krajów całego świata bierze udział w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków, który do 12 lipca odbywa się na Politechnice Warszawskiej.

Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków - International Young Physicists’ Tournament (IYPT) to jedne z największych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych mistrzostw w fizyce dla uczniów szkół średnich. W tych rozgrywanych nieprzerwanie od 1988 roku w formie drużynowego turnieju zawodach uczestniczą co roku tysiące licealistów z całego świata, a przebieg rywalizacji przyciąga uwagę czołowych firm, ośrodków badawczych na świecie. Polska uczestniczy w IYPT od 1989 roku.

W zawodach finałowych, które między 6 a 12 lipca odbywają się w Warszawie, uczestniczy około 400 osób z 38 drużyn wyłonionych na drodze eliminacji krajowych. We współzawodnictwie uczestniczą najzdolniejsi uczniowie państw Europy, Azji, obu Ameryk, Afryki oraz Australii.

Organizatorami zawodów są: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne, a miejscem rozgrywek Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Ze względu na wysoką rangę oraz prestiżowy charakter wydarzenia, XXXII edycja zawodów finałowych IYPT w Warszawie została włączona do programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Politechnice Warszawskiej, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Celem zawodów IYPT jest propagowanie wiedzy fizycznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, kształtowanie ich umiejętności pracy zespołowej, znajdowania rozwiązań problemów eksperymentalnych, umiejętności opracowywania i prezentacji uzyskanych wyników oraz umiejętności dyskusji i krytycznego spojrzenia na opracowania innych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024