08.07.2020
PL EN
12.07.2019 aktualizacja 12.07.2019

Prof. Marek Samoć laureatem Francusko-Polskiej Nagrody Naukowej 2019

Prof. Marek Samoć. Fot. PAP/ Paweł Supernak 08.12.2016 Prof. Marek Samoć. Fot. PAP/ Paweł Supernak 08.12.2016

Prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej otrzymał Francusko-Polską Nagrodę Naukową 2019. Wyróżnienie przyznało mu Francuskie Towarzystwo Chemiczne (SCF).

O przyznaniu nagrody polskiemu badaczowi informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na stronie internetowej.

"Nagroda została przyznana za wybitne dokonania w dziedzinie nieliniowych właściwości optycznych związków nieorganicznych i metaloorganicznych, sprzężonych polimerów i kropek kwantowych" - głosi komunikat.

Marek Samoć, urodzony w 1951 r. w Kaliszu, karierę naukową rozpoczął na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej, na którym otrzymał stopień doktora i doktora habilitowanego. W czasie stażu podoktorskiego w National Research Council of Canada na przełomie 1979/80 r. zdobył doświadczenie w pracy z laserami i skoncentrował się na badaniu oddziaływań światła laserowego z materią. Prowadził badania w Dartmouth College i na Uniwersytecie Stanowym w Buffalo (USA). Od 1991 do 2008 r. pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia). Współtworzył tam grupę prowadzącą pionierskie badania nieliniowych właściwości optycznych związków metaloorganicznych. W 2008 r. wrócił do swojej macierzystej uczelni, gdzie dzięki grantowi otrzymanemu w ramach programu WELCOME Fundacji na rzecz Nauki Polskiej stworzył nową prężną grupę badawczą.

Jest laureatem wielu prestiżowych grantów, m.in. MISTRZ (2013) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz MAESTRO Narodowego Centrum Nauki. Prace prof. Marka Samocia z dziedziny chemii nanomateriałów publikowały m.in. czasopisma „Nano Letters” i „Advanced Materials”. Artykuły te były cytowane ponad 7 tysięcy razy, co umieszcza profesora w gronie 20 najczęściej cytowanych polskich chemików.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020