16.07.2020
PL EN
15.07.2019 aktualizacja 15.07.2019

Gowin: trzeba zreformować Polską Akademię Nauk

Wicepremier Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Adam Warżawa 19.06.2019 Wicepremier Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Adam Warżawa 19.06.2019

W przyszłej kadencji trzeba zreformować Polską Akademię Nauk - mówił w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że drugim ważnym wyzwaniem jest zdecydowana poprawa wykorzystania przez polskich uczonych środków z unijnych funduszy.

O to, jakie zadania w nowej kadencji powinno postawić przed sobą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gowin był pytany w poniedziałek w Radiu Kraków.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że w obecnej kadencji zostały zreformowane uczelnie. "W przyszłej trzeba zreformować instytucję, w której jest skumulowany wielki potencjał, czyli Polską Akademię Nauk. Druga rzecz to poprawa w wykorzystaniu przez uczonych środków z Unii Europejskiej" - dodał.

Jak zauważył, od wejścia Polski do Unii Europejskiej "do funduszu na naukę dopłacamy". "Łącznie dopłaciliśmy ponad siedem miliardów złotych. W obecnej kadencji pojawiły się pierwsze jaskółki. Niedawno polscy uczeni po raz pierwszy zdobyli trzy granty w bardzo prestiżowym konkursie Teaming; każdy z tych grantów to jest około 120 milionów złotych. Widać, że mamy potencjał. Ministerstwo zrobi wszystko, żeby wesprzeć naukowców w staraniach się o te granty międzynarodowe" - zadeklarował Gowin.

Pytany o miejsce polskich uczelni w rankingach międzynarodowych, m.in. w rankingu szanghajskim (Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata) Jarosław Gowin powiedział, że "w rankingach ostatnio polskie uczelnie awansują". "Co prawda, te najlepsze - UJ czy Uniwersytet Warszawski - są ciągle (...) na początku - ale jednak czwartej setki. Natomiast bardzo optymistyczne jest to, że szeroką ławą do pierwszego tysiąca wszystkich rankingów wchodzą kolejne uczelnie. To już jest kilkanaście uczelni, a nie parę, jak jeszcze kilka lat temu" - zwrócił uwagę szef resortu nauki.

Dodał, że niedawno polskie uczelnie odniosły "spektakularny sukces". "W ramach tworzenia przez Komisję Europejską tak zwanej sieci Uniwersytetów Europejskich, aż pięć polskich uniwersytetów, w tym UJ, zostało wskazanych jako wiodące. Widać, że pierwsze jaskółki pozytywnych zmian już się pojawiają, ale mnóstwo pracy jeszcze przed nami" - zaznaczył Gowin.

Przypomniał również, że w 2017 roku "nakłady na badania i rozwój, tak naprawdę na komercjalizację badań naukowych, na ich wdrożenia gospodarcze, wzrosły o 15 procent". "Jestem przekonany, że dane za rok 2018 będą zdecydowanie lepsze, dlatego, że od stycznia 2018 obowiązuje nowa, druga ustawa o innowacyjności. Tam za każdą złotówkę zainwestowaną w badania, przedsiębiorca może sobie odpisać od podstawy opodatkowania dwa złote. To jest najwyższa ulga podatkowa na świecie" - podkreślił minister. (PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020