Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
17.07.2019 aktualizacja 17.07.2019

Pierwszy załogowy lot SpaceX może zostać opóźniony do 2020 roku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ze względu na problemy techniczne pierwszy załogowy lot w kosmos firmy SpaceX może być przeniesiony na 2020 r. Koncern ujawnił, że przyczyną kwietniowej eksplozji był nieszczelny zawór w systemie awaryjnego przerwania startu. Obecnie wprowadza zmiany w konstrukcji.

Pierwotnie misja załogowa miała się odbyć jeszcze w 2019 roku.

20 kwietnia w ośrodku kosmicznym na Przylądku Canaveral na Florydzie doszło do wypadku, w wyniku którego zniszczeniu uległa kapsuła pasażerska Dragon. Firma Elona Muska ma kontrakt z NASA na loty kosmiczne z astronautami na pokładzie między Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

SpaceX poinformował w poniedziałek o wynikach wewnętrznego śledztwa w sprawie wypadku. Jego przyczyną miała być awaria zaworu wysokiego ciśnienia w silnikach awaryjnych rakiety. System ten firma nazywa SuperDraco. W sytuacji kryzysowej ma on za zadanie wystrzelenie modułu pasażerskiego na bezpieczną odległość od reszty rakiety.

Nieszczelność w zaworze doprowadziła do dostania się płynnego utleniacza do tub wysokiego napięcia, co następnie wywołało eksplozję - tłumaczył wiceszef SpaceX Hans Koenigsmann. Jego zdaniem usunięcie tego problemu wymaga czasu, co wymusza przesunięcie planowanego lotu załogowego.

Nad wysłaniem astronautów w kosmos pracuje zarówno SpaceX, jak i Boeing. Oba koncerny chciały do końca br. przeprowadzić dwie misje na ISS - jedną bez załogi, a drugą z ludźmi na pokładzie.

SpaceX przeprowadził pierwszą udaną próbę lotu na ISS i z powrotem na Ziemię w marcu. Boeing chce dokonać pierwszej próby maszyny CST-100 Starliner jeszcze latem.

Na przestrzeni 10 ostatnich lat NASA musiała polegać na rosyjskich rakietach przy transporcie naukowców na stację badawczą umieszczoną na orbicie ziemskiej. Planowany program ma wyeliminować zależność od tego kraju przy transporcie na ISS. Podwykonawcami projektu Commercial Crew Program są firmy SpaceX oraz Boeing, które otrzymały 6,8 mld dolarów w celu stworzenia niezależnych systemów kapsuł do transportu załogi.

SpaceX, a właściwie Space Exploration Technologies, zostało założone w 2002 przez Muska - południowoafrykańskiego biznesmena, który jest też współzałożycielem i szefem koncernu samochodów elektrycznych Tesla. (PAP)

lm/ mk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024