05.12.2020
PL EN
17.07.2019 aktualizacja 17.07.2019

Katowice/ Wystawa upamiętniająca lądowanie na Księżycu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zdjęcia i autografy pierwszych kosmonautów, modele pojazdów kosmicznych i książki o astronautyce będzie można oglądać na wystawie pt. „Wyścig na Księżyc”. W piątek zostanie ona otwarta w Katowicach.

Z okazji 50. rocznicy pierwszego, załogowego lądowania na Księżycu przygotowały ją wspólnie Biblioteka Śląska w Katowicach – gdzie ekspozycja będzie prezentowana – oraz Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć zdjęcia i autografy astronautów biorących udział w programach Mercury, Gemini oraz Apollo, a także radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak dotąd Polak – Mirosław Hermaszewski. Zabrał on w kosmos kopertę adresowaną do Planetarium Śląskiego – ją również można zobaczyć na wystawie.

Biblioteka Śląska zaprezentuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce, a małżeństwo modelarzy z Katowic - Agnieszka i Bartosz Plebanowie - modele pojazdów kosmicznych Apollo 11, Apollo 13, Apollo 17, Sojuz – Apollo i Sojuz 30. Ciekawostką będą limitowane modele rakiety kosmicznej Saturn V oraz lądownika księżycowego, wyprodukowane przez LEGO.

W czasie piątkowego wernisażu w planetarium mobilnym będzie można obejrzeć seans "Z wizytą u Pana Twardowskiego", a na kuratorskie oprowadzenie zaprosi dziennikarz naukowy Jarosław Juszkiewicz.

W tym tygodniu mija 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu i momentu, gdy człowiek po raz pierwszy postawił stopę na innym obiekcie niebieskim niż Ziemia. Mimo ogromnych postępów technologii, nikt nie powtórzył sukcesu misji Apollo i załogowych lotów na Księżyc. Start rakiety Saturn V, która wyniosła w kosmos statek Apollo 11, nastąpił 16 lipca 1969 r. Pięć dni później, 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego amerykański astronauta Neil Armstrong postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020