05.06.2020
PL EN
18.07.2019 aktualizacja 18.07.2019

Nie żyje prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rektor Politechniki Opolskiej, profesor Marek Tukiendorf nie żyje. Odszedł w nocy ze środy na czwartek - poinformowała w czwartek uczelnia. Profesor Tukiendorf miał 55 lat, Politechniką kierował od 2012 roku.

"Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej. Opolska społeczność akademicka poniosła wielką stratę" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie uczelni.

"Trudno w to uwierzyć… Niespodziewanie odszedł od nas prof. Marek Tukiendorf. To wielka tragedia i ogromna strata. Dla mnie, ale i całej opolskiej społeczności" - napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dodał, że zmarły rektor był dla Opola „obywatelem wybitnym”. „Inicjatorem i partnerem wielu niezwykle ważnych działań dla naszej społeczności, że wspomnę choćby powstanie i rozwój Parku Naukowo-Technologicznego oraz Instytutu Fraunhofera. Pełnił bardzo ważną rolę w zachęcaniu firm z całego świata do inwestowania w opolskiej strefie ekonomicznej. Był wielkim patronem sportu akademickiego odgrywającego dużą rolę w Opolu. Rada Miasta, na mój wniosek, nie miała cienia wątpliwości wyróżniając go tytułem Zasłużonego Obywatela" – przypomniał prezydent miasta.

Okoliczności nagłej śmierci rektora bada opolska prokuratura.

Marek Tukiendorf urodził się w 1964 r. w Polskiej Cerekwi. Był chemikiem specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim i rektorem Politechniki Opolskiej od 2012 roku.

Z informacji zamieszczonej na stronie opolskiej uczelni wynika, że w 1988 roku ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, potem Politechnice Opolskiej. W 1996 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 roku.

Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), pełnił rolę przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza w Opolu i angażował się w budowanie relacji polsko-chińskich.

W 2015 roku został mianowany członkiem organizacji Diplomaten International działającej na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej. Był członkiem rady klastra doskonałości MERGE, organizatorem polsko-niemieckiej konferencji Bridge 2016.

Nagrodzony m.in. Laurem Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był zasłużonym obywatelem miasta Opola.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020