21.04.2021
PL EN
19.07.2019 aktualizacja 19.07.2019

Hormon głodu steruje również pamięcią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Hormon odpowiedzialny za uczucie głodu – grelina – pełni ważną rolę w kontrolowaniu pamięci epizodycznej. Gdy jest go za mało, szczury zapominają, że już jadły – wynika z badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USA).

Grelina, zwana też hormonem głodu, wydzielana jest w żołądku, a jej poziom rośnie w momencie oczekiwania na jedzenie. To ona reguluje ilość spożywanego pokarmu, a także – jak ustalili amerykańscy badacze – bierze udział we wzmacnianiu pamięci epizodycznej (pamięci dotyczącej przeżytych zdarzeń).

Grelina łączy się z receptorami w obrębie nerwu błędnego i w ten sposób wysyła sygnały głodu do mózgu.

Specjaliści przy pomocy metody interferencji RNA wyłączyli u szczurów niektóre receptory greliny i zaobserwowali, że zwierzęta zaczęły miewać problemy z pamięcią epizodyczną – zapominały o lokalizacji specyficznych obiektów.

Ponadto gryzonie częściej jadły. Konsumowały co prawda mniejsze porcje, ale sprawiały wrażenie, jakby nie pamiętały o poprzednich posiłkach.

„Na decyzję o tym czy jeść, czy powstrzymać się od jedzenia, wpływa pamięć dotycząca poprzedniego posiłku. Przebiegająca przez nerw błędny ścieżka sygnalizacyjna greliny może stanowić łącznik między pamięcią o poprzednich posiłkach a sygnałami głodu powstającymi na skutek oczekiwania na następną porcję” – komentuje dr Elizabeth Davis, koordynatorka badania.

Rezultaty pracy zaprezentowano na tegorocznej konferencji Society for the Study of Ingestive Behavior w Utrechcie (Holandia). (PAP)

ooo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021