25.01.2020
PL EN
24.07.2019 aktualizacja 24.07.2019

Szorstkie rodzicielstwo może powodować zmiany w mózgach dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci dyscyplinowane przez rodziców poprzez krzyk, klapsy i potrząsanie przetwarzają lęk inaczej niż rówieśnicy, których rodzice stosują łagodniejsze metody wpływania na zachowanie swoich pociech - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego, o których informuje pismo "Biological Psychology".

"Wiemy już, że trudne doświadczenia z dzieciństwa mają wiele negatywnych konsekwencji - zarówno psychologicznych, jak i społecznych. Większość dotychczasowych badań koncentrowało się na najtrudniejszych rodzajach doświadczeń, tj. na dzieciach wykorzystywanych, zaniedbywanych lub odbieranych rodzicom. Naszym zamiarem było przyjrzenie się łagodniejszym przypadkom, które występują często i bywają społecznie akceptowane - na wpływie rodziców, którzy często krzyczą na dzieci, dają im klapsy czy łapią za ramiona i potrząsają w celu zdyscyplinowania" - mówi autorka analizy (DOI: 10.1016/j.biopsycho.2019.03.019) Valérie La Buissonnière-Ariza.

W badaniach wzięło udział 84 nastolatków w wieku od 13 do 16 lat. Dane na ich temat od momentu narodzin gromadzone były w bazach Research Unit on Children`s Psychosocial Maladjustment oraz Quebec Statistical Institute. Uczestników podzielono na dwie grupy w zależności od tego, jaki sposób karania stosowali rodzice, gdy dzieci miały od 2,5 do 9 lat.

Nastolatków poddano krótkiemu badaniu, podczas którego pokazywano im serię zdjęć dwóch kobiet z neutralnym wyrazem twarzy, a następnie zdjęcie jednej z nich z wystraszoną miną. Wyświetleniu zdjęcia towarzyszyło odtworzenie nagrania przeszywającego 90-decybelowego krzyku. Wykonywane jednocześnie obrazowanie mózgu wykazało, że sposób przetwarzania bodźców związanych z lekiem w obu grupach wyraźnie się różnił.

"Szorstkie rodzicielstwo w okresie dzieciństwa nie tylko wpływało na zachowanie nastolatków, ale także na zmiany aktywności ciała migdałowatego związane z przetwarzaniem lęku" - komentują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020