10.12.2019
PL EN
20.07.2019 aktualizacja 20.07.2019

Pierwsza renowacja trumny Tutanchamona od odkrycia grobowca faraona w 1922 roku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W laboratorium nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie rozpoczęto prace renowacyjne przy największej z trzech trumien faraona Tutanchamona, w których pochowano mumię władcy ponad 3300 lat temu – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Tutanchamon był władcą starożytnego Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e., a po jego śmierci w młodym wieku (ok. 16-17 lat) zmumifikowane szczątki faraona złożono w bardzo bogato wyposażonym grobowcu, położonym w Dolinie Królów koło Luksoru. Grobowiec ten został odkryty w nienaruszonym stanie w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa i egiptologa Howaarda Cartera.

Kamienny sarkofag faraona w komorze grobowej zawierał trzy włożone w siebie trumny w kształcie figury władcy: największą zewnętrzną, wykonaną z drewna pokrytego warstwą złoceń oraz środkową i najmniejszą wewnętrzną ze złotej blachy, w której znajdowała się mumia Tutanchamona.

Dwie wewnętrzne trumny wywieziono w 1925 roku do Muzeum Egipskiego w Kairze, zaś największa zewnętrzna pozostała w grobowcu Tutanchamona, skąd obecnie została zabrana do siedziby nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, którego otwarcie ma nastąpić w 2020 roku.

Jak poinformował dr Eissa Zidan, dyrektor Działu Renowacji w muzeum, po blisko 100 latach od otwarcia grobowca w największej trumnie Tutanchamona pojawiły się rozmaite pęknięcia w zewnętrznej, złotej warstwie.

Prace konserwacyjne i renowacja artefaktu będą trwały kilka miesięcy. Według Al-Tayeb Abbasa, Dyrektora Generalnego Zabytków w muzeum, podczas otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie w 2020 roku trzy trumny faraona Tutanchamona będą już prezentowane, jako eksponaty wraz z całym wyposażeniem jego grobowca. (PAP)

jot/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019