01.10.2020
PL EN
27.07.2019 aktualizacja 27.07.2019

Cukrzyca ciężarnych zwiększa ryzyko przeniknięcia związków PFAS do płodu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Związki PFAS, występujące w wielu produktach gospodarstwa domowego i w opakowaniach na żywność, z większą łatwością przenikają do rozwijającego się płodu, jeżeli u matki w czasie ciąży występuje cukrzyca - wykazały badania, o których informuje pismo "Environmental International".

Związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) wykorzystywane są jako środki powierzchniowo czynne. Ze względu na sposób i miejsce ich wykorzystywania do organizmu mogą przenikać wraz z pokarmem i wodą.

Ekspozycja na działanie PFAS ma związek ze zwiększeniem ryzyka m.in. nowotworów, zaburzeń hormonalnych, obniżenia odporności organizmu czy zaburzeń rozwojowych u dzieci.

Naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst badali obecność PFAS u 151 matek i dzieci z Wysp Owczych. Populację tę wybrano przede wszystkim ze względu na tradycyjnie wysokie spożycie wielorybiego mięsa. Wieloryby, ze względu na swoje miejsce w łańcuchu żywieniowym, gromadzą duże ilości toksyn, w tym związków per- i polifluoroalkilowych.

Analizie poddano próbki krwi, w tym pępowinowej, pobrane od kobiet i dzieci oraz wpływ 17 związków PFAS.

Wcześniejsze badania wykazały, że związki PFAS są w stanie przenikać przez łożysko i docierają do płodu. Obecna analiza wskazuje na istotną rolę cukrzycy w tym procesie. Okazało się, że cukrzyca w czasie ciąży zwiększała ryzyko przeniknięcia PFAS do płodu o blisko 50 proc. Stopień przenikania uzależniony był od fizycznej i chemicznej struktury PFAS.

Naukowcy podkreślają, że lepsze zrozumienie działania PFAS jest bardzo istotne, gdyż związki te są bardzo rozpowszechnione w środowisku i nie ulegają rozkładowi.

Podczas badań Amerykanie współpracowali z naukowcami z Uniwersytetu Paryskiego, Uniwersytetu Południowej Danii, Uniwersytetu Harvarda i służbą zdrowia z Wysp Owczych. (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020