31.05.2020
PL EN
23.07.2019 aktualizacja 23.07.2019

"Poznańuniversity" - planetoida nazwana na cześć UAM

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

"Poznańuniversity" - taką nazwę będzie nosiła planetoida 96765, nazwana z okazji stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, obecnie Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Nazwę wybrała społeczność UAM; musi ją jeszcze zatwierdzić Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

W roku stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, który od 1955 roku działa jako Uniwersytet im. A. Mickiewicza, poznańscy astronomowie postanowili umieścić swoją Alma Mater wśród gwiazd. Skontaktowali się z czeskimi kolegami, którzy mają na koncie odkrycia wielu planetoid – okruchów skalnych, krążących po orbitach wokół Słońca – prosząc o nazwanie jednej z nich nazwą związaną z UAM. Wybrano obiekt o numerze katalogowym 96765 - poinformowała uczelnia w przesłanej informacji prasowej.

W zakończonym głosowaniu na nazwę dla planetoidy społeczność Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrała „Poznańuniversity”. Propozycja ta zebrała ponad połowę wszystkich głosów. Jej anglojęzyczna forma ułatwi posługiwanie się tym terminem na całym świecie.

W najbliższym czasie odkrywcy obiektu, astronomowie z Obserwatorium w Ondrzejowie w Czechach, zgłoszą „Poznańuniversity” do zespołu Międzynarodowej Unii Astronomicznej, zajmującego się nadawaniem oficjalnych nazw planetoidom i kometom w Układzie Słonecznym. Procedura „ochrzczenia” planetoidy 96765 może potrwać jeszcze około pół roku.

Planetoida, która miałaby nosić miano „Poznańuniversity” to obiekt skalny o średnicy ok. 3 km, w kształcie przypominającym klasyczną, poznańską „pyrę”. Doba na tej planetoidzie jest trochę krótsza niż na Ziemi i trwa około 20 godzin. Nie posiada ona atmosfery, a grawitacja jest tak znikoma, że astronauta stojący na jej powierzchni miałby trudności z poruszaniem się, gdyż każdy krok powodowałby odlecenie na orbitę okołosłoneczną.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020