Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
27.07.2019 aktualizacja 27.07.2019

Bolid studentów Politechniki Śląskiej wygrał zawody w Hiszpanii

Fot. PAP/Andrzej Grygiel 26.07.2019 Fot. PAP/Andrzej Grygiel 26.07.2019

Bolid SW-02 Quarado - napędzany elektrycznie pojazd wyścigowy, zaprojektowany przez studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach – zwyciężył w zakończonych niedawno w Hiszpanii zawodach Formula Student Andorra.

Jak poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach, załoga bolidu SW-02 Quarado zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej tych zawodów, co jest pierwszym tak dużym sukcesem załogi Politechniki Śląskiej.

Formula Student to międzynarodowa seria zawodów zespołów akademickich. Studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. Zawody Formula Student Andorra organizowane są na torze Parcmotor Castellolí w Hiszpanii, w pobliżu Barcelony. Długość toru wyścigowego wynosi 4113 m.

Opiekun Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing dr hab. inż. Mirosław Szczepanik ocenił w piątek, że jego podopieczni odnieśli zasłużone zwycięstwo, które jest efektem ciągłego rozwoju oraz ciężkiej pracy całego zespołu. "Zastosowane w Quarado przemyślane, innowacyjne rozwiązania młodych inżynierów Politechniki Śląskiej przyniosły oczekiwane rezultaty. Mam nadzieję, że nasze osiągnięcia przyciągną uwagę sponsorów, umożliwiając dalsze postępy i budowę coraz lepszych pojazdów tym bardziej, że najbliższe plany ukierunkowane są głównie na elektromobilność" – powiedział.

Poprzednikiem Quarado był pojazd SW-01. W stosunku do pierwowzoru w Quarado konstruktorzy znacząco poprawili osiągi - moc silnika zwiększono z 75 do 95 KM i zmniejszono masę o 60 kg, co przełożyło się na lepsze przyspieszenie - osiąga prędkość 100 km/h w 3,5 sekundy. SW-01 robił to o sekundę wolniej. Quarado waży 220 kg, jako napęd służą akumulatory litowo-jonowe.

"Doświadczenie zdobyte przy poprzednich zmaganiach oraz skrupulatna kontrola pozwoliła na zaprezentowanie SW-02 Quarado od najlepszej strony. Na zawodach w Castellolii udało nam się zdobyć pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, jednocześnie uzyskując wyróżnienia w kategorii Best Smart Solution oraz Best Body&Brake Design. Uczestnictwo w międzynarodowych zawodach Formula Student jest najlepszym poligonem doświadczalnym dla studentów" - powiedział lider zespołu PolSl Racing inż. Maciej Marzec. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021