25.01.2020
PL EN
05.08.2019 aktualizacja 05.08.2019

Sztuczna inteligencja sprawdza, kto korzysta z siłowni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Media społecznościowe i sztuczna inteligencja mogą dostarczyć danych na temat aktywności fizycznej na poziomie populacji oraz pokierować przyszłymi działaniami na rzecz pokonywania problemów zdrowotnych – informują badacze w „BMJ Open Sport & Exercise Medicine”.

Naukowcy z Boston University School of Public Health (BUSPH) wykorzystali uczenie maszynowe, aby wyszukać i przeczesać tweety z całych Stanów Zjednoczonych dla określenia różnic regionalnych i płciowych w rodzajach i intensywności ćwiczeń fizycznych. Analizując język wpisów, udało się określić, jak populacje podchodzą do różnego rodzaju aktywności fizycznej.

„W większości przypadków społecznościom o niskich dochodach brakuje dostępu do źródeł zachęcających je do zdrowego stylu życia – powiedziała autorka badania dr Elaine Nsoesie. – Rozumiejąc różnice w podejmowaniu aktywności w różnych społecznościach, możemy stworzyć przekazy, które uderzają w ich specyficzne potrzeby”.

W przyszłości media społecznościowe i inne dane mogą być pomocne w tworzeniu komunikatów i regulacji w oparciu nie tylko o zwyczaje danych grup społecznych, ale i tego, co myślą o różnych aktywnościach fizycznych – uważa główna autorka badania dr Nina Cesare.

Naukowcy wykorzystali modele oparte na sztucznej inteligencji, aby znaleźć i przeanalizować prawie 1,4 mln tweetów ponad 460 tys. Użytkowników Twittera z 2,9 tys. amerykańskich hrabstw. Finalnie porównano wpisy mężczyzn i kobiet oraz mieszkańców czterech regionów: Północnego Wschodu, Południa, Środkowego Zachodu i Zachodu.

Najczęstszymi określeniami w odniesieniu do aktywności fizycznej były: spacery, taniec, golf, ćwiczenia na siłowni, bieganie, basen, piesze wędrówki, joga, pływanie i kręgle. Najpopularniejszą aktywnością okazało się spacerowanie, a w przypadku innych pojawiały się różnice w zależności od płci i rejonu. Np. kobiety na Zachodzie ćwiczyły intensywniej niż na innych obszarach, podczas gdy na Środkowym Zachodzie najintensywniej ćwiczyli mężczyźni. Generalnie panowie oddawali się bardziej intensywnej aktywności fizycznej niż kobiety, przy czym na Południu istniała największa różnica w intensywności ćwiczeń między płciami. (PAP)

mrt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020