15.01.2021
PL EN
09.08.2019 aktualizacja 09.08.2019

Nawet niski poziom zanieczyszczeń jest szkodliwy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawet niski poziom zanieczyszczeń w powietrzu może mieć negatywny wpływ na płuca – ocenili naukowcy na podstawie badań na myszach. Może to mieć znaczenie dla planowania przestrzennego w miastach.

Zanieczyszczenia w powietrzu składają się zarówno z gazów, jak i cząstek stałych (z ang. particulate matter, PM). Rocznie prawie dwa miliony ludzi umiera w wyniku bezpośredniego działania skażonego powietrza, a wiele więcej cierpi z powodu chorób płuc, jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jednak w badaniach wpływ niskich koncentracji zanieczyszczeń jest często pomijany.

Dlatego w ramach międzynarodowego zespołu, którego liderem były australijskie University of Technology, Sydney (UTS) i Woolcock Institute of Medical Research (WIMR), badano, czy ekspozycja na niski poziom cząstek PM10 może być szkodliwa. PM10 to cząstki o średnicy nie większej niż 10 μm, stanowiące dużą część zanieczyszczeń, które mogą dostawać się do płuc.

Wyniki ukazały się w „American Journal of Physiology -- Lung Cellular and Molecular Physiology”.

Dr Yik Chan z UTS I WIMR, współautorka publikacji, powiedziała, że niski poziom zanieczyszczeń był błędnie traktowany jako "bezpieczny" i nieszkodliwy dla zdrowia.

"W Sydney i innych australijskich miastach poziom zanieczyszczeń powietrza, będących pochodnymi ruchu drogowego (ang. traffic related air pollution, TRAP) jest niski według światowych standardów. Często nie jest on uważany za problem w kontekście rozwoju chronicznych chorób płuc. Tymczasem praktycznie wszyscy mieszkańcy miast są narażeni na TRAP" – powiedziała dr Chan.

Również zaangażowani w badanie naukowcy z australijskich Kolling Institute, Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, Chinese University of Hong Kong i Chińskiej Akademii Nauk - wykazali, że po trzech tygodniach myszy wystawione na działanie niewielkich ilości PM10 doświadczały reakcji zapalnej.

Prof. Brian Oliver uważa, że ma to ważne implikacje dla nowych inwestycji. "Na przykład czy szkoły lub przedszkola powinny powstawać niedaleko ruchliwych dróg? – zastanawia się. – Nasze wyniki wskazują, że cząstki PM mają działanie prozapalne, nawet przy niskich koncentracjach. W naszym modelu odkryliśmy silny dowód na reakcje zapalne w płucach i rozregulowywanie aktywności mitochondriów".

Zdaniem badaczy ludzie mieszkający przy głównych ulicach miast powinni być świadomi potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na ich zdrowie. (PAP)

mrt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021