18.09.2020
PL EN
13.08.2019 aktualizacja 16.08.2019

Prof. Irena Lasiecka z nagrodą Richarda E. Bellmana

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Polska matematyczka prof. Irena Lasiecka została laureatką Richard E. Bellman Control Heritage Award - wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia w teorii sterowania. Po raz pierwszy w czterdziestoletniej historii nagrody uhonorowana została nią kobieta.

O przyznaniu nagrody poinformował Uniwersytet Warszawski, którego prof. Lasiecka jest absolwentką.

Richard E. Bellman Control Heritage Award jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym od 1979 roku przez American Automatic Control Council. Otrzymują wybitni naukowcy, którzy w swoim dorobku mają znaczące osiągnięcia badawcze w zakresie teorii sterowania. Jest ona uznawana za najwyższe tego rodzaju wyróżnienie dla uczonych związanych z instytucjami naukowymi w USA.

Prof. Irena Lasiecka jest matematyczką specjalizującą się m.in. w teorii sterowania, równaniach różniczkowych oraz matematyce stosowanej. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia magisterskie i obroniła rozprawę doktorską z zakresu matematyki stosowanej. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora.

Swoją karierę naukową rozwijała najpierw w Instytucie Badań Systemowych PAN, a następnie na uniwersytetach amerykańskich. Obecnie kieruje pracami Department of Mathematical Sciences w University of Memphis. Jest autorką licznych publikacji naukowych i laureatką wielu nagród.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020