Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
20.08.2019 aktualizacja 20.08.2019

Lublin/ We wrześniu ponad 1350 wydarzeń na festiwalu nauki

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Ponad 1350 wydarzeń przygotowali organizatorzy XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się między 14 a 20 września tego roku. Hasło tegorocznego festiwalu to „Nauka-technika-innowacje”.

Celem festiwalu jest upowszechnianie nauki w społeczeństwie, w szczególności wśród młodzieży, poprzez prezentację najciekawszych projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych.

Oferta tegorocznego festiwalu jest różnorodna – zapowiadają organizatorzy. W programie są warsztaty, prezentacje, wykłady, dyskusje, doświadczenia, a także konkursy, wystawy i spektakle oraz koncerty. Będą też imprezy plenerowe, spotkania z badaczami, gry i zabawy edukacyjne. Uczelnie zapraszają do zwiedzania swoich laboratoriów.

W tym roku głównym organizatorem festiwalu jest Politechnika Lubelska. „Chcemy pokazać, że nauka jest ciekawa i inspirująca, i że wiedza nabyta poprzez zabawę, eksperyment i doświadczenie pozostaje w pamięci najdłużej. Wydarzenia festiwalowe to podróż po wielu dziedzinach – od nauk inżynieryjno-technicznych, przez medycynę, psychologię, filozofię, pedagogikę, aż po sztuki plastyczne i teatralne” – powiedziała prorektor Politechniki Lubelskiej, prof. Anna Halicka.

Politechnika Lubelska zaprasza m.in. na badania eyetrackingowe, polegające na śledzeniu ruchów gałki ocznej podczas oglądania stron internetowych, co – jak zapewniają naukowcy - pozwala na wgląd w pracę ludzkiego umysłu. Dla tych, którzy chcą zobaczyć zabytki z różnych części świata bez konieczności dalekich wyjazdów, przygotowano ich pokaz w technologii 3D. Zobaczyć będzie można, jak powstają modele 3D eksponatów muzealnych oraz jak otrzymać ich wierne repliki, stosując technologię druku 3D.

Naukowcy przedstawią domowe sposoby na wytwarzanie energii elektrycznej oraz zaprezentują niekonwencjonalne generatory prądu. Będzie można dowiedzieć się, czy nawierzchnie drogowe mogą być zbudowane z paneli słonecznych. Dla miłośników motoryzacji przygotowywana jest wystawa ciekawych pojazdów, głównie terenowych, zbudowanych przez studentów. W programie również warsztaty kostiumografii i kurs modelowania przestrzennego.

Współorganizatorami festiwalu są pozostałe lubelskie uczelnie publiczne: UMCS, KUL, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz samorząd Lublina. Wezmą w nim udział także Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Archiwum Państwowe w Lublinie, inne szkoły wyższe oraz instytucje w regionie. Prezentacje odbywać się będą w Lublinie oraz w innych miejscowościach regionu: Zamościu, Puławach, Dęblinie i Chełmie, a także w Stalowej Woli na Podkarpaciu.

Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowano na wieczór 14 września na Politechnice Lubelskiej. Następnego dnia na Placu Teatralnym odbędzie się piknik naukowy, zaś od 16 do 20 września projekty festiwalowe będą prezentowane na uczelniach i w innych instytucjach.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Na niektóre projekty, ze względu na limit miejsc, należy się rejestrować. Zapisy, szczególnie grup zorganizowanych, prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej: www.festiwal.lublin.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Kopeć

kop/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021