Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
26.08.2019 aktualizacja 26.08.2019

Do serca przytul psa

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Posiadanie zwierzęcia domowego, zwłaszcza psa, ma związek z niższym ryzykiem chorób serca i naczyń – informuje pismo „Mayo Clinic Proceedings: Innovations, Quality & Outcomes”.

Naukowcy z Mayo Clinic, Szpitala Uniwersyteckiego św. Anny w Brnie oraz uniwersytetu w Katanii (Włochy) przeprowadzili wstępna analizę wyników badania Kardiozive Brno 2030. Badanie dotyczy związku pomiędzy posiadaniem zwierząt domowych – w szczególności psów - a czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i zdrowiem sercowo-naczyniowym.

Badanie objęło ponad 2000 mieszkańców Brna (Republika Czeska). Podstawowe informacje zdrowotne i społeczno-ekonomiczne na ich temat po raz pierwszy zebrano od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r. Kolejne oceny zaplanowano w odstępach pięcioletnich aż do roku 2030.

W roku 2019 r. w badaniu wzięło udział 1769 osób bez historii chorób serca. Zgodnie z wytycznymi American Heart Association oceniano u nich wskaźnik masy ciała, dietę, aktywność fizyczną, palenie, ciśnienie krwi, poziom glukozy we krwi i poziom cholesterolu całkowitego.

Naukowcy porównali stan serca i naczyń właścicieli zwierząt domowych ze stanem osób, które zwierząt nie miały. Następnie porównał właścicieli psów z innymi właścicielami zwierząt domowych oraz tymi, którzy zwierząt domowych nie posiadali.

"Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które posiadały dowolne zwierzę, częściej zgłaszały większą aktywność fizyczną, lepszą dietę i poziom cukru we krwi na idealnym poziomie" - powiedział dr Andrea Maugeri, pracownik naukowy uniwersytetów w Brnie i Katanii. "Największe korzyści z posiadania zwierzęcia dotyczyły tych, którzy posiadali psa, niezależnie od ich wieku, płci i poziomu wykształcenia".

Jak zaznacza dr Maugeri, wyniki badań potwierdzają, że adoptując, ratując lub kupując zwierzę ludzie mogą potencjalnie poprawić swój stan zdrowia sercowo-naczyniowego, o ile posiadanie zwierząt domowych doprowadzi do bardziej aktywnego fizycznie stylu życia.

Jak wyjaśnia dr Francisco Lopez-Jimenez z Mayo Clinic w Rochester, posiadanie psa może skłonić właścicieli do regularnego wychodzenia z domu, aktywności fizycznej i zabawy z psem. Inne badania wskazywały również, że posiadanie psa było związane z lepszym zdrowiem psychicznym i mniejszym odczuciem izolacji społecznej – dwoma czynnikami ryzyka zawału serca.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021