Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
29.08.2019 aktualizacja 29.08.2019

Wydry morskie zabija koci pasożyt

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wiele wydr morskich w Kalifornii jest zainfekowanych pasożytniczym pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Jest on jednak śmiertelny tylko dla części z nich, co od dawna zastanawiało naukowców. Zidentyfikowano właśnie szczepy pasożyta, które zabijają wydry.

Naukowcy z University of California, Davis na łamach "Proceedings of the Royal Society B”, jako pierwsi wykazali genetyczne powiązanie między szczepami pasożytów toksoplazmozy u kotowatych a tymi, które powodują śmiertelne infekcje u organizmów wodnych.

„Jesteśmy teraz w stanie powiązać zgony wśród wydr wzdłuż kalifornijskiego wybrzeża z dzikimi kotami na lądzie” – powiedziała Karen Shapiro ze School of Veterinary Medicine UC Davis.

Dzikie i domowe koty to jedyni znani gospodarze pasożytów toksoplazmozy, u których pierwotniaki formują w kale oocysty. Shapiro zapoczątkowała badania, które wykazały, że oocysty kumulują się w lasach wodorostów i są pochłaniane przez ślimaki, stanowiące pożywienie wydr morskich, zwanych też kałanami kalifornijskimi (Enhydra lutris nereis).

Na potrzeby badania autorzy przebadali pasożyty pobrane od ponad 100 wyrzuconych na brzeg wydr w latach 1998-2015. Potem porównano je ze szczepami pasożytów u żywych kałanów i dzikich kotów, aby znaleźć między nimi powiązania.

Kanały kalifornijskie są jednymi z najczęściej badanych morskich ssaków w Kalifornii, gdyż stanowią gatunek zagrożony. Żyją zaledwie kilkaset metrów od brzegu, co pozwala na łatwą obserwację i gwarantuje dużo informacji.

„Toksoplazmoza to jeden z intensywnie badanych patogenów, ale są jeszcze inne wirusy i bakterie na lądzie, wymywane do oceanu, z których nie zdajemy sobie sprawy” – powiedziała.

Rozprzestrzenianie się pierwotniaków wywołujących toksoplazmozę można zahamować poprzez trzymanie kotów w domu i wyrzucanie odchodów do śmieci w torebkach, a nie na zewnątrz czy do toalet, gdyż oczyszczanie ścieków nie uśmierca pasożytów.

Oocysty z kocich odchodów wymywane są do zbiorników wodnych razem z wodą deszczową, która jest głównym źródłem ekspozycji wydr na pierwotniaki. Mokradła, lasy i łąki są naturalną barierą dla zbiorników wodnych przed zanieczyszczaniami, w tym patogenami. Dlatego ochrona naturalnych obszarów i odpowiednie obchodzenie się z wodą opadową może zmniejszyć ryzyko skażenia. (PAP)

mrt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024