29.09.2020
PL EN
09.09.2019 aktualizacja 09.09.2019

Space Forum w Olsztynie - spotkanie organizacji astronomicznych i kosmicznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prezentacja udanych działań popularyzatorskich, szkolenia z pozyskiwania grantów na taką działalność - to niektóry punkty zakończonego w niedzielę w Olsztynie Space Forum 2019. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ponad 50 polskich organizacji związanych z astronomią i kosmosem.

Space Forum 2019 to kontynuacja serii spotkań organizowanych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), mających ułatwiać współpracę podmiotów z branży astronomicznej i kosmicznej. Poprzednia edycja odbyła się w Poznaniu w 2015 r.

W programie odbywającego się w dniach 7-8 września forum znalazły się warsztaty z pozyskiwania środków grantowych na działalność organizacji pozarządowych, szkolenia z kontaktów z mediami, prezentacje przykładów prowadzonych wcześniej lub obecnie działań skierowanych do różnych grup społeczeństwa i w różnej formie (np. pikniki astronomiczne i astrofestiwale, astronomia w centrach nauki, szkolne astrobazy, planetaria). Uczestnicy forum zaprezentowali także działalność swoich organizacji.

„Jest to bardzo ważna pomoc praktyczna dla osób zajmujących się działalnością popularyzacyjną. Oprócz pasji potrzebne jest często wsparcie organizacyjne i finansowe ze strony zarówno lokalnych samorządów, jak i instytucji państwowych oraz europejskich” - powiedział prof. dr hab. Marek Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

„Na Space Forum 2019 zarejestrowało się około 60 uczestników z ponad 50 organizacji. Cieszy nas tak duża liczba podmiotów zaangażowanych w Polsce w popularyzację astronomii i branży kosmicznej” - dodał Robert Szaj, dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus.

Organizatorami Space Forum 2019 są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Fundacja Nicolaus Copernicus. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Space Forum 2019 zostało zorganizowane jako wydarzenie towarzyszące 39. Zjazdowi Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który rozpocznie się w Olsztynie w poniedziałek 9 września.(PAP)

cza/ agt/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020