01.06.2020
PL EN
12.09.2019 aktualizacja 12.09.2019

Wyższa sprawność fizyczna to lepiej działający mózg

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemieccy naukowcy pokazali, że u młodych dorosłych, którzy mają sprawne ciało, mózg ma stosunkowo zdrowszą strukturę i lepiej pracuje. To pozwala sądzić, że podniesienie fizycznej sprawności może spowodować poprawę pamięci i zdolności myślenia.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Münster przyjrzeli się wynikom badania MRI mózgów aż 1206 osób - uczestników międzynarodowego Human Connectome Project.

Porównali je z wynikami różnego typu testów kognitywnych oraz z wynikami zadania sprawdzającego kondycję fizyczną.

Jak zauważają niemieccy specjaliści, już wcześniejsze badania wskazywały na związek pomiędzy sprawnością fizyczną a intelektualną. Niestety, nie uwzględniały one zwykle dodatkowych czynników wpływających na wynik, takich jak masa ciała, poziom glukozy we krwi, wykształcenie czy wiek.

Rzadko też sprawdzały jednocześnie strukturę mózgu oraz jego funkcjonowanie. Nie obejmowały też tak dużej populacji.

"Siłą naszego badania jest wielkość użytej bazy danych. Zwykle, kiedy wykorzystuje się testy MRI, liczba 30 osób uznawana jest za dużą, ale dostęp do potężnej bazy z wynikami MRI pozwoliła nam na wyeliminowanie czynników potencjalnie zaburzających wynik" - podkreśla kierujący zespołem dr Jonathan Repple.

Badanie pokazało dwie rzeczy. Po pierwsze, lepszym wynikom w teście sprawdzających sprawność fizyczną towarzyszyły wyższe możliwości intelektualne.

Po drugie, sprawniejsze osoby miały lepiej ukształtowaną istotę białą w mózgu. Za jej pośrednictwem neurony łączą się między sobą.

"Zaskoczyło nas, że nawet u młodych ludzi zdolności intelektualne maleją wraz ze spadkiem sprawności. Wiedzieliśmy, że może tak się dziać u starszych osób, ale w przypadku 30-latków było to zaskakujące. Pozwala nam to wierzyć, iż poziom sprawności fizycznej jest jednym z modyfikowalnych czynników oddziałujących na zdrowie mózgu" - opowiada dr Repple.

"Tego typu eksperyment każe postawić ważne pytanie. Widzimy, że sprawniejsi ludzie mają zdrowsze mózgi, więc musimy teraz zapytać, czy praca nad sprawnością rzeczywiście doprowadzi do poprawy stanu mózgu. Sprawdzenie tego to kolejny krok. Pewne badania wskazują na taką zależność, ale jeśli uda nam się to udowodnić z pomocą tak obszernej bazy danych, będzie to miało naprawdę duże znaczenie" - zwraca uwagę specjalista.

Więcej informacji na stronie.

 

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020