20.09.2020
PL EN
12.09.2019 aktualizacja 12.09.2019

Leki psychotropowe zmieniają skład flory bakteryjnej jelit

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Antydepresanty i inne leki stosowane w psychiatrii wpływają na kompozycję i bogactwo mikroorganizmów zasiedlających drogi pokarmowe – wynika z badania przeprowadzonego przez irlandzkich naukowców.

Niektóre preparaty farmakologiczne wykorzystywane w leczeniu zaburzeń psychicznych, m.in. depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), zmieniają skład flory bakteryjnej jelit. Badacze z University College Cork (Irlandia) wykazali to podczas eksperymentów na szczurach.

Na przykład lit i walproinian (stosowane przy ChAD) zwiększają liczbę bakterii z rodzaju Clostridium, a leki przeciwdepresyjne należące do selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), jak fluoksetyna i escitalopram, hamują wzrost poszczególnych szczepów bakteryjnych (np. E. coli).

Rezultaty poprzednich badań sugerują, że pacjenci z depresją i schizofrenią cechują się odmienną kompozycją flory bakteryjnej jelit.

Możliwe, że skuteczność leków psychotropowych opiera się po części na modyfikacji składu mikroflory i przywróceniu jej do stanu równowagi.

Możliwe też, iż to właśnie mikroflora steruje odpowiedzią organizmu na działanie antydepresantów. Tłumaczyłoby to, dlaczego niektóre osoby reagują na nie pozytywnie, a inne wcale.

Co więcej, wpływ leków psychotropowych na florę bakteryjną jelit może również odpowiadać za powstawanie efektów ubocznych.

Specjaliści planują zgłębić te zagadnienia podczas kolejnych badań - tym razem na ludziach.

Rezultaty niniejszego badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji European College of Neuropsychopharmacology w Kopenhadze (Dania). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020