Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.10.2021
PL EN
11.09.2019 aktualizacja 11.09.2019

Olsztyn/ Na uniwersytecie ruszają polsko-chińskie projekty badawcze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczyna realizację dwóch polsko-chińskich projektów badawczych. Naukowcy z obu krajów będą pracować nad innowacyjnymi produktami mleczarskimi i monitorowaniem jonosfery przy użyciu systemów nawigacji satelitarnej.

Jak poinformował prorektor UWM ds. nauki prof. Jerzy Jaroszewski, naukowcy tej uczelni rozpoczynają realizację dwóch przedsięwzięć badawczych, które znalazły się wśród siedmiu projektów wybranych w pierwszym polsko-chińskim konkursie bilateralnym, zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z Ministerstwem Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej.

Olsztyńscy naukowcy otrzymali blisko 2 mln zł dofinansowania na "innowacyjne technologie produkcji składników funkcjonalnych pochodzenia mlecznego i rozwój nowych produktów" oraz ponad 800 tys. zł na projekt "Artemis. Rozwój zaawansowanej metodologii dla wielosystemowych serwisów jonosferycznych czasu rzeczywistego".

W związku z tą współpracą, we wtorek uniwersytet odwiedziła delegacja z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. Jak podkreślał podczas spotkania w Olsztynie radca ds. nauki, technologii i edukacji Jiang Sudong, są to pierwsze polsko-chińskie projekty badawcze na taką skalę. Oferował uczelni wszelką pomoc i prosił o sygnały, gdyby były jakieś trudności w realizacji projektu ze strony chińskiej.

"Przewiduję, że takich trudności nie będzie, bo nasi naukowcy współpracują z naukowcami z Chin od dłuższego czasu i myślę, że wszystko będzie realizowane terminowo i zgodnie z planem. Liczymy na bardzo ciekawe wyniki" - powiedział PAP prorektor Jaroszewski.

Efektem pierwszego z projektów ma być opracowanie innowacyjnych produktów z mleka, wzbogaconych o wysokiej jakości składniki. Badania w Olsztynie będą dotyczyć współzależności pomiędzy spożyciem a oczekiwaniami konsumentów wobec prozdrowotnych produktów mleczarskich, rozwoju technologii produkcji i badania jakości takich produktów, a także izolacji, utrwalania i oceny właściwości bioaktywnych składników mleka.

Projekt przez trzy lata będą realizować naukowcy z Wydziału Nauki o Żywności UWM pod kierownictwem prof. Bogusława Staniewskiego, we współpracy z Pekińskim Uniwersytetem Technologii i Biznesu, Instytutem Nauki o Żywności i Technologii Chińskiej Akademii Wiedzy Rolniczej, Uniwersytetem Nauki i Technologii w Tinjin oraz zakładami mleczarskimi Shijiazhuang Junlebao.

Zaplanowany również na trzy lata projekt Artemis dotyczy natomiast monitorowania w czasie rzeczywistym górnej warstwy atmosfery ziemskiej, jaką jest jonosfera, przy użyciu trzech satelitarnych systemów nawigacyjnych - europejskiego Galileo i chińskiego BeiDou oraz amerykańskiego GPS.

"W ramach tego projektu zamierzamy rozwijać metodologię, która funkcjonuje już na UWM i w Chińskiej Akademii Nauk, ale chcemy dodać dwa nowe, obecnie tworzone systemy - Galileo i BeiDou, żeby tworzyć jeszcze lepsze produkty czasu rzeczywistego, jeśli chodzi o globalne mapy stanu jonosfery" - powiedział kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM prof. Andrzej Krankowski.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Boguszewski

mbo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021