Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
11.09.2019 aktualizacja 11.09.2019

Szczecin/ Model krowy do nauki dojenia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym

Fot. PAP/ Marcin Bielecki 10.09.2019 Fot. PAP/ Marcin Bielecki 10.09.2019

Wykonany z włókna szklanego model krowy, który pozwala symulować dojenie zwierzęcia, stanął na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Krowa będzie pomocą dydaktyczną dla studentów zootechniki, ma też pomagać w edukowaniu mieszkańców regionu i promować wydział.

"Model umożliwia przeprowadzenie doju i chcielibyśmy, żeby dzieci, ale też każdy, kto ma chęć, mógł podczas naszych wydarzeń skorzystać i zobaczyć, jak wykonuje się taką czynność; zakładam, że niewiele osób miało taką okazję" – powiedział PAP dr inż. Adam Lepczyński z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Fantom ma też pomóc studentom zootechniki podczas zajęć praktycznych. "Nasi studenci jeżdżą oczywiście na praktyki na farmy, natomiast zanim rozpoczną przygodę na farmie, chcielibyśmy ich do tego przygotować" – powiedział Lepczyński. Wyjaśnił, że na modelu można pokazać fizjologię laktacji i przedstawić prawidłowy sposób dojenia.

"To wydaje się proste, natomiast trzeba wykonać szereg czynności, które umożliwią pozyskanie produktu o wysokich walorach" – zaznaczył naukowiec. "Trzeba przygotować wymię, przeprowadzić masaż, przeddój, później dopiero dój właściwy; tego wszystkiego będziemy uczyli naszych studentów" – kontynuował. W fantomie można też umieścić mleko o różnych właściwościach, dzięki czemu studenci będą mogli rozpoznawać ewentualne nieprawidłowości.

Lepczyński dodał, że z fantomu studenci skorzystają także podczas zajęć z zoohigieny, przygotowując się do poskromienia zwierzęcia, np. przed pobraniem krwi czy korekcji racic.

Krowa ma też być wizytówką wydziału - na Facebooku ogłoszony został konkurs na imię dla niej, dostanie także specjalną apaszkę i akcesoria. Na co dzień będzie stała w bibliotece wydziałowej. Będzie też jedną z atrakcji podczas szczecińskiej Nocy Naukowców 27 i 28 września.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024