08.07.2020
PL EN
13.09.2019 aktualizacja 13.09.2019

Gowin: uczelnie z dala od metropolii odgrywają kolosalną rolę w regionach

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot.  PAP/Adam Warżawa 11.09.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Adam Warżawa 11.09.2019

Uczelnie położone z dala od wielkich metropolii akademickich odgrywają kolosalną rolę, jeżeli chodzi o rozwój poszczególnych regionów – ocenił w czwartek w Bielsku-Białej szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Minister nauki odwiedził w czwartek bielską Akademię Techniczno-Humanistyczną, gdzie trwa budowa hali sportowej z zapleczem. Wiosną 2017 r. Gowin podpisał umowę finansowania tej inwestycji - resort nauki i szkolnictwa wyższego przekazał 7,5 mln zł na przedsięwzięcie oszacowane początkowo na 9,4 mln zł.

„Nie miałem żadnych wątpliwości, że rozwój polskiej nauki i polskiej gospodarki wymaga inwestowania w takie uczelnie, jak Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej dlatego, że te uczelnie, położone z dala od wielkich metropolii akademickich, odgrywają kolosalną rolę, jeżeli chodzi o rozwój poszczególnych regionów” - powiedział Gowin.

„Dla Podbeskidzia ATH jest warunkiem dynamicznego rozwoju” - zaakcentował wicepremier. „A jeżeli chodzi o tę salę: bardzo ważne, aby uczelnie kształciły nie tylko umysł, ale żeby przygotowywały w sposób integralny studentów do przyszłego życia” - ocenił.

„W zdrowym ciele zdrowy duch; ten zdrowy duch może rozwijać się także wtedy, kiedy studenci mogą korzystać także z zajęć sportowych na najwyższym poziomie. Nieprzypadkowo najlepsze uczelnie amerykańskie równocześnie mają najlepszych sportowców na świecie” - zaznaczył w niemal gotowej już nowej hali bielskiej ATH minister nauki.

Jak dodał, Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada zrównoważony rozwój Polski. „To zrównoważony rozwój również Polski akademickiej, dlatego bardzo ważne jest, aby rozwijały się takie uczelnie, jak Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski, ale równie ważne jest, aby rozwijały się dobre uczelnie regionalne, jak Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej” - przekonywał.

Gowin podziękował też w czwartek dwóm senatorom PiS, którzy - jak mówił - namówili go do pokrycia praktycznie dwóch trzecich kosztu sportowej inwestycji ATH: Tadeuszowi Kopciowi i Andrzejowi Kamińskiemu.

Budowa hali sportowej bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej w kampusie akademii, położonym na miejscowych Błoniach, rozpoczęła się jesienią ub. roku. Za najkorzystniejszą w przetargu na realizację inwestycji wybrano ofertę spółki HB-Unibud z Czechowic-Dziedzic, za 10,7 mln zł brutto.

Przedstawiciele uczelni spodziewają się, że pierwsze zajęcia odbędą się w nowym obiekcie z końcem października lub początkiem listopada br. Docelowe wyposażanie hali zajmie jeszcze kolejne miesiące.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią w rejonie Bielska-Białej. Kształci się w niej ok. 6 tys. studentów. 

PAP - Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ szf/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020