15.08.2020
PL EN
14.09.2019 aktualizacja 14.09.2019

Prof. Paul Lagarde doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wybitny francuski prawnik, autorytet w dziedzinie prawa prywatnego międzynarodowego prof. Paul Lagarde został w piątek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Prof. Lagarde jest jednym z tych autorów, których prace kształtują myślenie o nowoczesnym prawie prywatnym międzynarodowym. Jest dzisiaj jednym z najwybitniejszych znawców prawa prywatnego międzynarodowego na świecie i niekwestionowanym autorytetem" – podkreślił w laudacji prof. Wojciech Popiołek.

Zwrócił uwagę, że Paul Lagarde jest autorem ponad 700 publikacji na temat uprawianej przez siebie dziedziny, "olśniewających precyzją wywodu i urodą myśli".

Prof. Paul Lagarde to jeden z najwybitniejszych współczesnych prawników zajmujących się prawem prywatnym międzynarodowym. Jest cenionym autorem licznych publikacji służących rozwojowi tej dyscypliny, które na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci stanowiły źródło inspiracji dla przedstawicieli nauki i praktyki prawa na całym świecie, w tym także w Polsce. Uczestniczył w licznych delegacjach rządowych i grupach eksperckich, które wniosły duży wkład w opracowanie instrumentów prawa międzynarodowego mających doniosłe znaczenie dla rozwoju współpracy międzynarodowej państw europejskich.

W swojej ponadpięćdziesięcioletniej historii Uniwersytet Śląski w Katowicach uhonorował tytułem doktora honoris causa blisko 60 osobistości, m.in. Tadeusza Różewicza, Józefa Szajnę, Ryszarda Kapuścińskiego, Sławomira Mrożka, Wojciecha Kilara, Jacquesa Derridę czy Johna Maxwella Coetzee. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020