Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
15.09.2019 aktualizacja 15.09.2019

Zespół z Politechniki Świętokrzyskiej zwyciężył w European Rover Challenge 2019

źródło: http://roverchallenge.eu źródło: http://roverchallenge.eu

W piątej edycji European Rover Challenge 2019 zwyciężył po raz drugi z rzędu zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej.

Uczestnicy Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge - ERC) w Kielcach zaprojektowali i zbudowali łaziki marsjańskie, które zmierzyły się w konkurencjach terenowych zbliżonych do zadań, jakie realnie wykonują roboty na Marsie lub na Księżycu. Członkowie drużyn podczas rywalizacji nie widzieli swoich łazików, które miały zainstalowane kamery – sterowali nimi zdalnie. Zadania dotyczyły m.in. pobrania próbki gleby czy jazdy w terenie. Jedna z konkurencji zakładała, że łazik, przy wyłączonej kamerze, ma dotrzeć do wyznaczonego miejsca.

 

"Najtrudniejsza była konkurencja autonomiczna, korzystamy w niej m.in. z systemów wizyjnych, były problemy związane np. z oświetleniem. Poza tym to konkurencja, w której operator nie może dotykać żadnych przyrządów operatorskich. Wszystko trzeba włączyć i ma to zadziałać, i to zadziałać perfekcyjnie" – powiedział PAP członek zwycięskiego zespołu Michał Sokołowski.

 

Drugie miejsce w zawodach zajął zespół RoverOva z Uniwersytetu Technicznego z czeskiej Ostrawy, a trzecie zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

 

ERC są prestiżowymi zawodami robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Stanowią europejską wersję odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r. W piątek edycji zawodów wystartowało 28 drużyn i około 400 młodych konstruktorów z 12 państw, m.in. z Indii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Polski, Niemiec, Włoch.

 

Obecny na niedzielnej ceremonii wręczenia nagród ERC 2019 w Kielcach premier Mateusz Morawiecki pogratulował zwycięzcom i wszystkim uczestnikom piątej edycji. Podkreślił, że jest czymś "wspaniałym" to, co udało się zrobić w Kielcach, w tym wokół Politechniki Świętokrzyskiej oraz na wielu innych uczelniach.

 

Przyznał, że już słyszał, iż Politechnika Świętokrzyska pokonała w tych zawodach również Uniwersytet Stanforda. "To jest oczywiście osiągnięcie, ale jest też wielkim osiągnięciem pokonać Ostrawę i Kraków, więc serdecznie gratuluję wam, moi kochani" - powiedział.

 

"Idziecie w ślady naszych najlepszych twórców, inżynierów, tych, którzy budowali polski przemysł na tej ziemi i w tej części Europy - powiedział premier. Przypomniał, że "na Ziemi Świętokrzyskiej, w sercu Polski, były pierwsze kroki naszego okręgu przemysłowego, Staropolskiego Okręgu Przemysłowego". "Tu w Kielcach Stanisław Staszic zakładał pierwszą instytucję, uczelnię, akademię techniczną na ziemiach polskich" - zaznaczył.

 

Zwracając się do rektora Politechniki Świętokrzyskiej oraz studentów i uczestników "tych wspaniałych europejskich i światowych zawodów", Morawiecki powiedział: "Idziecie w ślady naszych najlepszych twórców, inżynierów, tych, którzy budowali polski przemysł na tej ziemi i w tej części Europy. Ja jestem przekonany, że te kosmiczne wynalazki, które tutaj mamy możliwość oglądać za mną w tle, odwzorowanie powierzchni Marsa, że one są z jednej strony takim studenckim czy naukowym odlotem w kosmos, takim pięknym odlotem w kosmos, ale z drugiej strony one budują jak najbardziej przyziemną wartość dla wszystkich ludzi".

 

Premier zwrócił uwagę na wynalazki z 1997 r., w tym na łazika marsjańskiego, który wtedy poleciał na Marsa. Na czym jego zdaniem: "skorzystała cała ludzkość". Przypomniał, że dzięki temu powstały m.in. mapy trójwymiarowe, a potem wiele innych wynalazków.

 

"A więc raz jeszcze chciałem bardzo pogratulować twórcom tego konkursu, zwycięzcom z Politechniki Świętokrzyskiej. Serdecznie gratuluję wam inwencji, innowacyjności, a wszystkim zespołom, 400 zawodnikom z pięciu kontynentów, z wielu krajów całego świata, chciałem również podziękować i pogratulować wam umiejętności, kreatywności, innowacyjności" - powiedział. Jak podsumował, "wy tworzycie przyszłość świata".

 

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - PAP. (PAP)

 

Autorzy: Janusz Majewski, Mieczysław Rudy

 

maj/ rud/ wj/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021