Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
20.09.2019 aktualizacja 23.09.2019

Schemat trawienia tłustych posiłków jest indywidualny, jak linie papilarne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Organizmy ludzkie wykazują bardzo zindywidualizowane reakcje na jedzenie wysokotłuszczowych posiłków. Jest to cecha tak indywidualna i niepowtarzalna, jak linie papilarne czy płatki śniegu - dowiodły badania naukowców z Agricultural Research Service oraz University of California-Davis (USA).

"Jeśli chodzi o trawienie tłustych posiłków, ludzie są dużo bardziej wyjątkowi, niż się spodziewano" - podkreślają autorzy publikacji w najnowszym numerze pisma „Journal of Nutritional Biochemistry”.

W ramach swojego badania przyjrzeli się oni reakcjom zapalnym 20 ochotników po 0, 3 i 6 godzinach od zjedzenia standardowego posiłku zawierającego 38 proc. tłuszczu (odpowiednik zestawu składającego się z małego hamburgera, małych frytek i małej porcji lodów z owocami). Zauważyli, że reakcje zapalne, jakie powstały w organizmach uczestników w odpowiedzi na taką dawkę tłuszczu, były całkowicie unikalne. "Podobnie jak płatki śniegu, żadne dwie nie były dokładnie takie same" - opowiada specjalistka w dziedzinie biologii molekularnej oraz główna autorka badania, dr Danielle G. Lemay.

Jak wyjaśnia, zapalenie - zdefiniowane jako grupa odpowiedzi organizmu dyktujących białym krwinkom, jak zareagować na dany czynnik - jest normalną reakcją na zjedzenie posiłku, szczególnie z dużą ilością tłuszczu i dotyczy wszystkich ludzi. Jednak sam przebieg tego procesu jest już zupełnie niestandardowy i niepowtarzalny.

Analiza danych wykazała, że każdy uczestnik badania miał nie tylko całkowicie unikalną siłę i ilość reakcji zapalnych, ale też unikalny czas ich trwania i moment, w którym odpowiedzi immunologiczne osiągały swój szczyt.

Badacze zastosowali następnie bardzo czuły test, aby sprawdzić, czy i jakie geny w ludzkim genomie zostały wyłączone lub włączone w czasie trawienia posiłku. Okazało się, że odpowiedzi ponad 13 tys. genów różniły się między badanymi.

"Jak pokazało nasze badanie, jedzenie posiłków z tak dużą ilością tłuszczów jest dopuszczalne, ale jeden czy dwa razy w tygodniu. Wtedy powstający stan zapalny nam nie zaszkodzi. Jednak stosowanie takiej diety na co dzień może wyrządzić dużą szkodę naszemu ciału - uważa dr Lemay. - Przewlekłe zapalenie jest bowiem związane z całym szeregiem schorzeń, takich jak astma, cukrzyca, wrzody trawienne, reumatoidalne zapalenie stawów i wiele innych".

Autorka pracy dodaje, że jednym z powodów, dla których otrzymane przez jej zespół wyniki są tak fascynujące, jest rosnące zainteresowanie żywieniem spersonalizowanym.

"Kiedy lepiej zrozumiemy, na czym polegają różnice pomiędzy ludźmi w zakresie trawienia, będziemy mogli rozważyć wprowadzenie różnych schematów żywieniowych, jak najlepiej dostosowanych do każdego z nas" - podsumowuje Lemay. (PAP)

kap/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021