01.10.2020
PL EN
25.09.2019 aktualizacja 25.09.2019

Propranolol może pomóc autystom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Propranolol, tani lek stosowany na przykład w leczeniu nadciśnienia tętniczego, może poprawiać funkcjonowanie mózgu u osób autystycznych – informuje pismo „Autism”

Według Centers for Disease Control and Prevention formę zaburzeń ze spektrum autyzmu zdiagnozowano u jednego na 59 dzieci w USA. Objawy autyzmu pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i mogą mieć różny wpływ na poszczególne jednostki. Leczenie autyzmu stanowi wyzwanie ze względu na wiele podtypów i czynników, które wpływają na zaburzenia. Jednak wiele osób z autyzmem ma podobne objawy, w tym trudności w komunikacji społecznej.

Stosowane od lat 60. XX wieku tanie i bezpieczne beta blokery (inaczej beta-adrenolityki lub sympatykolityki) to leki blokujące receptory beta dla adrenaliny. Są najpopularniejszymi wśród leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Podaje się je pacjentom z chorobą niedokrwienną serca. Obniżają tętno, dzięki czemu serce pracuje wolniej i mniej intensywnie, zużywając mniej tlenu. Stosuje się je również w leczeniu drżenia samoistnego, zaburzeń lękowych, profilaktyce napadów migreny, nadczynności tarczycy, jaskrze, drżeniu mięśniowym oraz zespole abstynencyjnym – zarówno dotyczącym alkoholu, jak i opioidów. Ich stosowanie wpływa korzystnie na długość i jakość życia pacjentów. Propranolol jest jednym z najczęściej stosowanych i najstarszych beta blokerów.

Ponieważ propranolol jest stosowany u osób z lękami, naukowcy z University of Missouri School of Medicine i MU Thompson Center for Autism and Neurodevelopmental Disorder podejrzewali, że może on pomóc w przypadku lęku społecznego. Okazało się, że propranolol może dać korzyści poznawcze i społeczne osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, wpływając na proces przetwarzania języka w mózgu.

W badaniu wzięło udział 13 osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i 13 bez zaburzeń. Średnia wieku wyniosła 22,5 lat. Mózg każdego z uczestników trzykrotnie badano metodą MRI - po przyjęciu placebo, beta-adrenolityku propranololu lub beta-adrenolityku nadololu - który jest podobny do propranololu, ale nie przenika przez barierę naczyniową do mózgu.

Podczas badania MRI uczestników proszono, aby nazwali jak najwięcej pozycji należących do określonej kategorii słów. W grupie autystycznej propranolol poprawił (w porównaniu z placebo) wydajność w teście generowania słów. Jak ujawniło badanie MRI, pod wpływem leku zmienił się obraz obszaru mózgu związanego z przetwarzaniem tekstu i usprawnione zostało przetwarzanie informacji o konkretnych zadaniach.

Zdaniem autorów wstępne wyniki są obiecujące, jednak wymagają dalszych badań. Bardzo ważne jest ustalenie, jak poszczególni pacjenci reagują na terapię, aby leczenie można było indywidualnie dostosować.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020