31.05.2020
PL EN
24.09.2019 aktualizacja 27.09.2019
Karolina Duszczyk
Karolina Duszczyk

Nieprzespana noc z nauką - już z piątku na sobotę

Źródło: rzecznik prasowy UP w Poznaniu Źródło: rzecznik prasowy UP w Poznaniu

Trwają zapisy na Noc Naukowców, która odbędzie się w piątek 27 września w całej Europie. W naszym kraju imprezy popularnonaukowe i rozrywkowe zaplanowano m.in. w Małopolsce, Wielkopolsce i w Zachodniopomorskiem.

Pokazy naukowe, warsztaty i prezentacje zamkniętych na co dzień instytucji i laboratoriów w ramach Researchers’ Night odbędą się w piątek 27 września w całej Europie. Ta międzynarodowa akcja od lat zbliża naukowców i pasjonatów nauki oraz mądrej zabawy. Co roku na jedną noc naukowcy odchodzą od swoich codziennych obowiązków, by przekonać ludzi spoza swojego środowiska, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Noc naukowców pełna jest atrakcji: pokazów, eksperymentów i konkursów. Zdarza się, że badacze i publiczność zamieniają się rolami.

W programie Nocy Naukowców 2019 ciekawe propozycje dla siebie znajdą wszyscy, niezależnie od wieku. Wstęp na spotkania jest wolny, jednak na te wydarzenia, które w ubiegłych latach cieszyły się szczególnym zainteresowaniem - obowiązuje rejestracja.

Na atrakcje mogą liczyć m.in. mieszkańcy Trójmiasta - dzięki gdańskiemu Hevelianum. W programie m.in. koncert audiowizualny, warsztaty budowania robotów, zwiedzanie Galerii Ruchu i spotkanie pt. "Gdy twój samochód chce porozmawiać o filozofii czyli o sztucznej inteligencji dziś i jutro". Program dostępny TUTAJ.

POZNANIE W POZNANIU

Tegoroczna 13. edycja Nocy Naukowców w Poznaniu została objęta patronatem poznańskich uczelni państwowych. Na pokazy, warsztaty i do zwiedzania laboratoriów zapraszają badacze z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, a także Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

W Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej będzie można np. poznać eksperymenty i pokazy z fizyki związane z płcią piękną, dowiedzieć się więcej o laureatkach Nagrody Nobla w tej dziedzinie oraz sprawdzić, ile fizyki jest w damskiej torebce. Laboratoria inżynierów przekształcą się w escape roomy. W programie Nocy Naukowców na Uniwersytecie Adama Mickiewicza przewidziano wykłady o tym, co się dzieje w mózgu, kiedy czytamy, będą też pokazy balonów na ogrzane powietrze, bliskie spotkania z mięsożernymi roślinami oraz wirtualna podróż "wschodoznawcza" do Czarnobyla. Na te i dziesiątki innych wydarzeń można zarejestrować się na stronie internetowej. 

SZALONA NAUKA W SZCZECINIE

VII edycję Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie organizuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Głównymi punktami programu będą pokazy, warsztaty i wykłady przygotowane przez naukowców z ZUT-u i edukatorów z największych centrów nauki z całej Polski. Zaplanowano także spotkanie z Olą i Piotrem Stanisławskimi – dziennikarzami z popularnonaukowego bloga "Crazy Nauka". Będą oni mówić o "fake newsach" w nauce i podpowiedzą, jak ograniczyć - bez ogromnych wyrzeczeń i poświęceń - swój ślad węglowy.

"Europejska Noc Naukowców to dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie szansa, by przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym zawód naukowca. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia prezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, jak i artystyczne. Impreza zapewnia zwiedzającym bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji. W tym roku poszliśmy o krok dalej i zaprosiliśmy do współpracy centra nauki, które rozsiane są po całej Polsce" – wyjaśnia Kinga Wełyczko z ZUT.

Na dziedzińcu uczelni stanie naukowe miasteczko, w którym odbędą się pokazy przygotowane przez pracowników i studentów ZUT-u, oraz edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach (okolice Kielc). O godz. 17.00 rozpoczną się pokazy, doświadczenia i wspólna zabawa. Na scenie, oprócz prezentacji wszystkich wystawców, pojawi się Maria Skłodowska–Curie, z którą zwiedzający będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie. O godz. 20.00 odbędzie się pierwszy szczeciński stand–up naukowy. Podczas pojedynku zmierzą się ze sobą naukowcy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki w Warszawie - dr Monika Koperska i dr Mariusz Gogól.

ZUT przygotował program dla szkół podstawowych i średnich. Trwają zapisy na zajęcia, warsztaty i pokazy. Szczegółowy harmonogram i program atrakcji znajduje się na stronie internetowej. 

LOTY MAŁOPOLSKICH NAUKOWCÓW

Tegoroczna Małopolska Noc Naukowców zjednoczy Andrychów, Chrzanów, Kraków, Limanową, Niepołomice, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawinę i Tarnów. Dla publiczności przygotowano mnóstwo spotkań, warsztatów, wykładów i pokazów. Uniwersytet Jagielloński zaprasza młodzież na warsztaty z drukowania 3D oraz zdobywania ukrytych informacji i łamania haseł w "Szkole hakerów". Trochę starszych inżynierowie z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki zabiorą na lot symulacyjny myśliwcem F16. Najmłodszymi zajmą się pracownicy Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Na spotkaniu z nimi dzieci dowiedzą się, jak zrozumieć kota na podstawie jego zachowania i języka mowy jego ciała. Będzie kolorowa piana, wybuchy, pyszne biszkopty i lody przygotowane na Wydziale Technologii Żywności. W programie przewidziano m.in. widowisko Kina Kijów pt. "WYPRAWA W PRZYSZŁOŚĆ. Czy rowery będą latać".

Także w tym regionie część atrakcji wymaga rejestracji. Organizatorzy przewidują np., że - jak co roku - oblężenie przeżyje Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna, sugerując, by zapisać się na oferowane tam pokazy.

Wszystkie wydarzenia opisane są na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020