21.09.2020
PL EN
23.09.2019 aktualizacja 23.09.2019

WMO: za 5 lat temperatura może być o 1,2-1,3 st. C wyższa niż w epoce przedindustrialnej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już w ciągu 5 najbliższych lat średnia temperatura na świecie osiągnie prawdopodobnie poziom o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza wyższy w stosunku do epoki przedindustrialnej - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Omar Baddour.

"W zasadzie jesteśmy na drodze do osiągnięcia co najmniej 1,2-1,3 stopnia (więcej w stosunku do epoki przedindustrialnej) w ciągu najbliższych pięciu lat - powiedział Baadour na konferencji prasowej w Genewie. - Potrzeba radykalnych działań".

W niedzielę WMO, oenzetowska agencja, opublikowała raport, w którym podkreśla, że lata od 2015 do 2019 roku był najgorętszym pięcioletnim okresem w historii; średnia temperatura w tym czasie była o 0,2 stopnia wyższa niż w latach 2011-2015.

"Te statystyki nie tylko są alarmujące, ale też rozwiewają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, że może jakoś przez to przebrniemy" - oświadczył dyrektor oddziału WMO ds. prognoz i przystosowania Maxx Dilley. Jego zdaniem "trzeba będzie radykalnie podnieść poziom ambicji oraz obecny poziom realizowania polityk, których celem jest rozwiązanie tego problemu".

Raport WMO wspomina również, że w latach 2015-2019 odnotowano w atmosferze rekordowy poziom dwutlenku węgla (+ 20 proc.) i innych gazów cieplarnianych. Dilley podkreślił, że klimat odpowiada na emisje gazów cieplarnianych z opóźnieniem, co oznacza, że skutki obecnych poziomów mogą wpłynąć na temperaturę za 20 lat.

Zgodnie z przyjętym w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumieniem, celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Raport WMO opublikowano w przeddzień poniedziałkowego szczytu klimatycznego w Nowym Jorku; dzień później rozpocznie się sesja generalna Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W szczycie klimatycznym wezmą udział szefowie rządów i państw z ok. 60 krajów. (PAP)

ulb/ mal/

Copyright © Fundacja PAP 2020