12.07.2020
PL EN
30.09.2019 aktualizacja 30.09.2019

Neuroprzekaźnik wyjaśnia związek chrapania z chorobami serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

U osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny neuroprzekaźnik o nazwie PACAP (polipeptyd aktywujący przysadkową cyklazę adenylanową) wpływa na aktywność nerwów układu współczulnego prowadzącą do nadciśnienia - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Frontiers in Neuroscience".

Obturacyjny bezdech senny, któremu towarzyszy chrapanie, powodowany jest przez zapadanie się górnych dróg oddechowych podczas snu, co hamuje przepływ powietrza do płuc. Okresowe zatrzymanie oddechu powoduje niedotlenienie tkanek. Wśród osób cierpiących na bezdech senny częściej występują choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie, udary, depresja i przewlekłe zmęczenie.

Naukowcy z Heart Research Institute w Australii postanowili zbadać rolę odgrywaną przez mózg w rozwoju nadciśnienia u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym (DOI: 10.3389/fnins.2019.00881). Okazało się, że w czasie ostrej hipoksji (niedotlenienia), towarzyszącej bezdechowi sennemu, aktywność neuroprzekaźnika PACAP w rdzeniu kręgowym powoduje systematyczny wzrost aktywności nerwów układu współczulnego.

"Sądzimy, że ten mechanizm jest prekursorem w rozwoju nadciśnienia u pacjentów doświadczających przewlekłej hipoksji, w tym u osób z obturacyjnym bezdechem sennym" - mówi autorka analizy dr Melissa Farnham.

"Podczas testów na modelach zwierzęcych ustaliliśmy, że blokowanie receptora PACAP zatrzymuje ten proces. Sugeruje to, że lek blokujący ten mechanizm u ludzi mógłby zmniejszyć skalę problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Na obturacyjny bezdech senny cierpi co dziesiąty Australijczyk w średnim wieku" - dodaje badaczka.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020