24.01.2021
PL EN
30.09.2019 aktualizacja 30.09.2019

Politechnika Gdańska oferuje zajęcia edukacyjne dla dzieci, dorosłych i seniorów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W ramach projektu „Politechnika Wielu Pokoleń” Politechnika Gdańska oferuje w tym roku akademickim bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci, dorosłych i seniorów. Do wyboru jest ok. 50 przedmiotów dotyczących m.in. nauk ścisłych i społeczno-ekonomicznych.

O uruchomieniu projektu, który będzie realizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, poinformowało biuro prasowe Politechniki Gdańskiej.

Jak wyjaśniono w przekazanym mediom komunikacie, pierwsza edycja zajęć odbędzie się w semestrze zimowym – od października br. do lutego przyszłego roku. Zapisy ruszą 1 października i potrwają do 6 dnia tego miesiąca.

W przygotowanej przez uczelnię ofercie znajduje się około 50 propozycji skierowanych do osób w różnym wieku. Część zajęć przeznaczona jest dla całych rodzin, np. dzieci i ich rodziców bądź dziadków. Chętni nie muszą ograniczać się do zajęć z jednego przedmiotu – mogą zapisać się na wykłady i warsztaty poświęcone różnym zagadnieniom, którymi się interesują.

„Uczniowie szkolni mogą na przykład jednocześnie uczyć się podstaw mechaniki i produkcji żywności, dorośli programowania oraz prawa i finansów, a seniorzy – obsługi programów komputerowych i komunikacji” – wyjaśniono w komunikacie.

Zajęcia prowadzone są w bardzo różnych formach - wykładów, warsztatów, konwersatoriów, laboratoriów czy zajęć w terenie. W ofercie są też kursy online. „Przeważają zajęcia praktyczne, mocno angażujące uczestników, gdzie zadaniem będzie np. przeprowadzenie doświadczenia, rozwiązanie problemu, stworzenie przedmiotu codziennego użytku bądź zaprojektowanie konstrukcji przestrzennej” – wyjaśniono w komunikacie.

W zestawie zajęć dla przedszkolaków znalazły się m.in. te poświęcone finansom, mechanice czy kreatywnemu myśleniu. Z myślą o dzieciach w wieku 9-12 lat przygotowano m.in. spotkania dotyczące ekologii, mechaniki, matematyki oraz biologii. Uczniowie mający 12-14 lat, mogą skorzystać z zajęć z chemii, mechaniki, bioniki czy matematyki.

Na dorosłych czekają m.in. zajęcia informatyczne, poświęcone prawu i finansom, geoinformatyce, rysunkowi technicznemu, a także przygotowujące do budowy domu. Seniorzy mogą skorzystać np. z zajęć dotyczących prawa, tych pomocnych w kontaktach z instytucjami finansowymi czy w korzystaniu z Internetu.

Pełen zestaw zajęć znaleźć można na stronie www.pg.edu.pl/pwp. W tym samym miejscu można też zapisać się na zajęcia. Organizatorzy projektu podkreślają, że zapisy wystartują 1 października, liczba miejsc jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu się do przedsięwzięcia decyduje kolejność zgłoszeń. Wyniki rekrutacji kandydaci poznają do 8 października.

Zajęcia wystartują w połowie października i będą odbywały się w czwartki i piątki w godzinach popołudniowych oraz w soboty do godziny 14 na Politechnice Gdańskiej. Każdy przedmiot realizowany będzie według indywidualnego harmonogramu. Spotkania poprowadzą specjaliści i nauczyciele akademiccy z Politechniki.

Organizatorzy zapowiadają, że kameralne grupy – od 8 osób na warsztatach do 40 osób na wykładach – „ułatwią uczestnikom kontakt z prowadzącymi i zmotywują do aktywnego udziału”.

„W lutym 2020 r. odbędzie się nabór na letni semestr zajęć, a oferta edukacyjna zostanie poszerzona o nowe przedmioty, m.in. warsztaty językowe, zajęcia z zakresu technologii kosmicznych czy kolarstwa” – zapowiedziano w komunikacie.

Organizatorzy przedsięwzięcia „Politechnika Wielu Pokoleń” podkreślają, że projekt ten jest unikatowy ze względu na szerokie spektrum osób, do których jest adresowany.

Projekt powstał na Politechnice Gdańskiej przy współpracy z gminą Gdańsk, Hevelianum i Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym. Wartość projektu to ponad 2,3 mln zł, z czego zdecydowana większość pochodzi z dofinansowania z UE. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka

aks/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021