07.04.2020
PL EN
02.10.2019 aktualizacja 02.10.2019

Politechnika Wrocławska zainaugurowała nowy rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 26 tys. studentów rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. Jak powiedział podczas inauguracji rektor PWr prof. Cezary Madryas, w związku z reformą szkolnictwa wyższego uczelnia ma nową strukturę, statut oraz pierwszą w swojej historii Radę.

W roku akademickim 2019/2020 naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie na pierwszym roku blisko 7,4 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz 150 doktorantów.

Jak poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego PWr najpopularniejszym kierunkiem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce okazała się informatyka stosowana w języku angielskim na Wydziale Informatyki i Zarządzania, gdzie o jedno miejsce ubiegało się ponad 17 chętnych. Z kolei o to, by dostać się na informatykę stosowaną w języku polskim walczyło prawie 9 kandydatów na jedno miejsce.

„Sporym zainteresowaniem cieszyła się także informatyka algorytmiczna na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, gdzie o jedno miejsce starało się 7 osób, a także automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki - 5 osób na jedno miejsce, mechanika i budowa maszyn w języku angielskim na Wydziale Mechanicznym - ponad 4 osoby na miejsce oraz cyberbezpieczeństwo na Wydziale Elektroniki - 4 osoby na jedno miejsce” – przekazał Charytoniuk.

Łącznie na Politechnice Wrocławskiej będzie studiowało ponad 26 tys. osób, w tym 1,1 tys. obcokrajowców.

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas podkreślił, że miniony rok podporządkowany był dostosowaniu uczelni do wymogów ustawy o szkolnictwie wyższym. Związane było to m.in. z uchwaleniem statutu, regulaminu pracy i wynagradzania.

„Statut uwzględnia nową strukturę uczelni, wprowadza nowe organy, takie jak Rada Uczelni, która określa rolę wydziału, szkoły doktorskiej, rady dyscyplin i katedry – jako naszej podstawowej jednostki. Od dzisiaj mamy trzynaście wydziałów, odpowiadających za kształcenie studentów, a badania prowadzimy w dwunastu dyscyplinach (...)” – mówił prof. Madryas.

Wśród najważniejszych inwestycji, które już są lub w najbliższym czasie będą realizowane na PWr rektor wymienił m.in. centrum badawcze InnoCamp-Geo 2, które powstanie przy ul. Na Grobli, na terenie należącym wcześniej do MPWiK. Tuż obok znajdzie się nowa siedziba Centrum Międzynarodowego Politechniki Wrocławskiej.

W ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy ma także zostać zakończona przebudowa gmachu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego, gdzie swoją siedzibę będzie miał Wydział Matematyki, znajdą się tam również sale i biura dla organizacji studenckich i kół naukowych. Natomiast w lipcu przyszłego roku ma się zakończyć budowa nowej hali sportowej przy ul. Chełmońskiego. 

PAP - Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020