01.06.2020
PL EN
17.10.2019 aktualizacja 17.10.2019

Rzymską figurkę konia z brązu odkryto w Bułgarii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli we wschodniej Bułgarii kunsztownie wykonaną figurkę konia z brązu, pochodzącą z III wieku – informuje serwis internetowy Archaeology in Bulgaria.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach twierdzy Rusokastro z czasów rzymskich i bizantyńskich, położonych koło wioski o tej samej nazwie w obwodzie Burgas.

Archeolodzy z Regionalnego Muzeum Historycznego w Burgas, badający pozostałości masywnej budowli z kamiennymi słupami w obrębie murów fortecy, odkryli figurkę, mierzącą 5 centymetrów długości i 4,8 centymetra wysokości, przedstawiającą postać kroczącego konia.

Mimo niewielkich rozmiarów figurkę cechuje kunsztowne wykonanie i duża precyzja przedstawienia szczegółów.

Jak poinformował Milen Nikołow, dyrektor muzeum w Burgas, figurka pochodzi z III wieku i została odlana z formy odlewniczej.

W okresie II-III wiek figurki tego rodzaju były składane jako dary wotywne w rzymskich kaplicach i świątyniach.

Naukowcy przypuszczają, że w pobliżu fortecy Rusokastro mogła znajdować się w okresie rzymskim kaplica, o której dotychczas nie było nic wiadomo.

Wcześniejsze ustalenia archeologów na stanowisku wskazują, że forteca Rusokastro została zbudowana w miejscu pradawnego miejsca kultowego Traków.

Forteca znana jest najbardziej z bitwy pod Rusokastro w 1332 roku, kiedy wojska bułgarskie i bizantyńskie, dowodzone osobiście przez cara bułgarskiego Iwana Aleksandra, panującego w latach 1331-1371, oraz cesarza bizantyńskiego Andronika III Paleologa, panującego w latach 1325-1341, starły się pod murami twierdzy.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem armii cara Iwana i odwrotem wojsk cesarza Andronika. Było to ostatnie wielkie zwycięstwo militarne państwa bułgarskiego przed jego upadkiem w wyniku najazdu Imperium Osmańskiego pod koniec XIV wieku. (PAP)

jot/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020